1 Mobilyalar Nasıl Yenilenir (Evde Mobilya Boyama)

Evinde çocuk olup da mobilyası sağlam kalanı pek yoktur herhalde. Bizim evde ki mobilyalar da evin küçük kemirgeninden nasibini fazlasıyla aldı. Her şeyi ağzına sokmaya bayılan küçük rakun dişlerinin ilk çıkmaya başladığı dönem de mobilyalarımı bile kemirmişti.Üstelik arabalarıyla ahşabın üzerinde yaptığı acımasız sürüşler sonucunda gerek tv ünitesi gerekse diğer mobilyalar küçük küçük çizik ve deformasyonlara maruz kaldılar. Bende ne yapar da bu mobilyaları kendim yenilerim düşüncesiyle koyuldum yola. Ve ilk olarak mobilyalarımın rengine uygun ahşap mobilya boyası aldım. Bu arada mobilyalarının renginden sıkılıp farklı renge boyayanlar bile var. İnternette fotoğraflarını bulabilirsiniz. Böylesi bir değişikliğin sonuçlarından emin olamayacağım için ben tercih etmedim. Üstelik yapmak istediğimde mobilyalarımın rengini değiştirmek değil yenilemekti.
Bildiğiniz badana yapar gibi orta boy bir fırça ile hepsini tek tek boyadım. Mobilyaların üzerindeki imitasyon deri kısmı için deri boyası aradım ama ne Koçtaş ne de Bauhaus da bulamadım. Bunun üzerine deri değil mi bu ya diye düşünüp klasik ayakkabı boyası ile boyamaya karar verdim. Sonuç mükemmel oldu. Mobilyalarımın üzerindeki küçük tahribatlar kapandı. Ve yeni gibi parladı. İşte boyanmadan önceki ve sonraki halleri.


*********************************************************************************


*********************************************************************************


Aldığım sonuçtan memnun kalınca aynı şeyi yatak başımdaki ve ayak ucundaki imitasyon deri puflara uygulamaya karar verdim. Beyaz deriyi  hangi temizleyici ile silsem de sararmasını önleyememiştim. Ben de yine ayakkabı boyası ile boyamayı düşündüm. Fakat beyaz renkte klasik ayakkabı boyası bulamadım. Spor ayakkabı boyasını 4 kat olacak şekilde uyguladım. Ne kadar çok kat sürerseniz sonuç o kadar güzel oluyor. Neticede yenilenen mobilyalarım evime olan motivasyonumu daha da arttırdı. Hepinize bu uygulamaları tavsiye ediyorum.Bu arada ıslak bezle silindiğinde ayakkabı boyası çıktığı için silmek icap eden durumlarda kuru bezle tozunu alıp gerekirse bir kat boya sürmeniz daha iyi olacaktır.


*********************************************************************************


*********************************************************************************


Not: Mobilyaları boyamakta, yatak başı ile pufu boyamakta ikişer saatimi aldı. Ahşap boyası,fırça, ayakkabı boyalarının toplam maaliyeti 50 tl' yi bulmadı. Fotoğraflar belki profesyonel bir makine ile çekmediğim için gerçek görünümü pek yansıtmadı. Flaşlı çektiğimde ışık parlama yaptığı için kullanamadım. Ama gönül rahatlığı ile söyleyebilirim gözle görülür halleri fotoğraftan çok daha iyi oldu.

Bunlarda mobilyalarınızı yenilemek ve temizlemek için internetten araştırdığım yöntemler:
Ahşap Mobilya Lekeleri Çıkarma
Cilalarınız ilk günkü gibi parlasın
Cilalamanın arkasında yatan ana fikir ağaç ürünlerine yağ absorbe etmektir.Evimizde bulunan birçok yağ çeşidide bu işte çok iyi etki etmektedir.Sebze yağları ve zeytin yağı veya limon suyu. Mobilyanızı parlatmak için 2 ölçü yağ ve 1 ölçü limon suyunu karıştırın.Yumuşak bir bezle cila üzerine uygulayın.Bu işlem parlaklığını arttırmak istediğiniz cilalı alanları güzel bir görünüme kavurturacaktır.
Cilasız mobilyalar için :
Madeni yağ. Madeni yağlar yanıcıdır. Yumuşak bir bezle az bir miktar uygulayın.Limon ile cilalamak için yaklaşık yarım litre yağa 1 kaşık limon suyu katın. Daha iyi bir etki yaratacaktır. Uyarı:Madeni yağlar cildinize zarar verebilir, uygularken dikkat edin.
Maun (Kızıl çam) : Sirke.
Bir miktar beyaz sirkeyi ılık su ile karıştırın.Hafif lifli bir bezle mobilyaya uygulayın.
Gres yağı lekeleri : Tuz.
Gres yağlı alanları temizlemek için üzerine tuz dökün ve tuzun yağı emmesini bekleyin.
Çizikler için: Limon suyu ve sebze yağı.
Bir miktar limon suyu ile salata yağını karıştırın.Çizikler kapanana kadar karışımı damlatın ve yumuşak bir bezla ovalayın.
Su lekeleri: Dişmacunu.
Su lekelerini çıkartmak için, lekeli alan bir miktar sıkın ve lekeye işlemesini bekleyin daha sonra silerek su lekesi ile birlikte çıkarın.
Mobilyayı temizlemek için: Yumuşak sabun(el sabunu olabilir):
Suyu ile karıştırılmış sabun karışımını temizlenecek alana uygulayın.Kuru bir bez yardımı ile ovalayın.(toz veya partikül bırakan bir bez olmasın)
Eski mobilyaları canlandırmak : Yağlı sabun ve bir miktar derişimi düşük alkol.
Uygulama yapmadan önce işlem yapılacak alanın temiz olduğundan emin olun veya sebze yağı ile ovalamayı deneyin(zeytin yağı vs..). Antitoksik bütün antika eşyaların temel ihtiyacısır. Bu uygulamada mobilyalarınızı kurumak için gereklidir. Daha sonra temiz olan alana bir bez yardımı ile karışımı uygulayın.
Ahşap mobilya bakımı...
Hiçbir şey, kaliteli bir ağaç mobilya gibi evinize, sıcak ve kalite havası getirmez.
Mobilya'ya bakmak:
Toz almanın ipuçları: Toz alırken her zaman yumuşak bez kullanın. Toz, doğru alınmadığı zaman mobilyanın yüzeyini çizecektir. Hiçbir zaman kuru bezle toz almayınız, aksi takdirde toz mobilyanın yüzeyinde mikroskobik çizikler bırakacaktır.
Mobilyanın yüzeyine eşit bir biçimde sprey sıkınız, ama çok fazla sprey sıkmamaya çalışınız. Mobilyanın yüzeyini dairesel hareketlerle yumuşak ve temiz bir bez ile siliniz.
Sonra, güzel bir parıltı için kuru bir bez ile mobilyanızı kurulayın. Ağaç vitrinler için önce bezin üstüne sprey sıkın, sonra toz alın.
Hiçbir zaman, mobilya bakımı için sabun ve su kullanmayın. Su, mobilya cilasını bozar, ağacın içine sinip yapısını bozar, mobilyanın hasarlanmasına yol açar.
Ahşap mobilyanın düşmanları:
Güneş ışığındaki ultraviyole ışınlar ağaç cilasını bozabilir. Mobilyalarınızı, direk güneş ışığından kaçınacak şekilde düzenleyin. Sıvı döküntüler, hemen temizlenmedikleri takdirde mobilyaları bozabilir.
İçecek bardakların altında bardak altlığı, vazoların altına küçük tabak koyun. Sıcaklık, cilanın üstünde beyaz leke bırakacak şekilde kimyasal değişikliklere yol açabilir. Sıcak tabak ve kapların altına koruyucu pedler koyun.
Yüksek nem seviyesi ağacın şişmesine yol açar. Alçak nem seviyesi de ağacın nem kaybetmesine ve küçülmesine yol açar. Olağanüstü değişiklikler yamulmalara, çatlamalara ve kırılmalara neden olabilir.
Nem seviyesini olabildiğince sabit tutmaya özen gösteriniz.
( AHHA ® )
Paylaş !

1 yorum:

  1. Merhaba,

    Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Eskimiş, atılmak üzere olan mobilyaların boyanarak ilk günkü haline gelmesi çok karlı ve çok ekonomik bir yol. Bilgiler için tekrardan teşekkür ederiz.

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...