2 Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Doğal YöntemlerHastalık ihtimali bilhassa mevsimsel geçiş dönemlerinde tüm anneleri tedirgin eder. Özellikle de bahar ayları en tehlikeli dönemlerdir. Yazdan kışa geçiş ya da kıştan yaza geçişte gün içerisindeki sıcaklık farklılıkları dolayısıyla giyim kuşamdaki karmaşa çocukların üşütmesine ya da terlemesine ve sonrasında maalesef hastalıkların başlamasına sebep olmakta. Soğuyan hava ile kapalı alanlarda daha sık bulunulması, hava kirliliği, vücut direncinin düşmesi gibi daha bir çok nedenle hastalık riskleri de artıyor. En beteri de okulların açıldığı sonbahar döneminde nispeten hastalıktan uzak geçen yaz sonrasında tam bir mikrobik ortam furyası oluşuyor. Ve benim gibi bir çok anne bu süreci zayiatsız atlatabilmenin doğal formüllerini arıyor. Bende arana tarana anne -çocuk sayfaları- forumlar- doktor ve uzman görüşlerini içeren oldukça geniş kapsamlı bir internet araştırmasından sonra tavsiye edilen en popüler bağışıklık sistemi güçlendirici bitkisel formüller- bitkisel içerikli güçlendirici ilaçlar ve burun açıcılarından oluşan geniş kapsamlı bir yazı hazırladım.

Çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için ilk etapta basit tedbirler almamız gerekiyor. Mesela:

*Kapalı ya da soğuk ortamlarda uzun süre kalınmamalı.(AVM'ler gibi. Bilhassa top havuzları tam birhastalık yuvası mümkün mertebe kış aylarında uzak durulmalı) Odaları sık sık havalandırılmalı.

*Evde ya da kapalı bir ortamlarda bilhassa çocukların yanında sigara içilmemeli.

*Bol bol emzirilmeli. Anne sütü içen bebekler süt içerisindeki mikrop öldürücü maddeler nedeniyle enfeksiyondan korunur ve anne sütü ile bağışıklığı güçlenir.

*Yaşlarına uygun tüm aşıları zamanında tamamlanmalıdır. Bilhassa sonbaharda grip aşısını yaptırmaya özen gösterilmelidir. Çocuğuma Grip Aşısı Yaptırmalı Mıyım? bu yazımda detaylarıyla grip aşısının neden gerekli olduğunu anlatmıştım.

*Mevsime göre giyinmelerine dikkat etmek edilmeli. Kalın giydirmek terlemeye bu da sonrasında vücudun soğumasına neden olur. Hem terletmeyecek hem de üşütmeyecek şekilde giyindirmeye dikkat edin.

*Uyku zihinsel ve bedensel dinlenme için olmazsa olmaz bir faaliyettir. Yaş grubuna uygun uyku düzenini ve uygun miktarda uyumasını sağlayın. Uyku düzenine önem gösterilen bebekler hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Melatonin hormonu zifiri karanlıkta ve derin uykuda vücut tarafından kendiliğinden salgılanır (gece 12 gibi maksimum düzeye ulaşıyor) ve bu hormon ile hem büyürler hem bedenleri kendi kendini onarır hem de bağışıklık sistemleri güçlenir.

*Muhakkak el yıkama alışkanlığı edindirilmeli. Gün içerisinde sık sık eller yıkanmalı. Ve temizlenmeden ağız burun temasından kaçınılmalı.

*Bulunduğunuz ortamların nem dengesi ayarlanmalı. Kuru hava burun içinde bulunan ve mikropları yakalama fonksiyonlarını sağlayan tüycüklerin işlevini azaltır. Havayı nemli tutmak için kaloriferin üzerine su aparatlarından asabilir ya da ıslak havlu koyabilirsiniz.

*Bol su tükettirmeye gayret edin.

*Sebze ve meyvelere beslenmeye ağırlık verin. Sebze yemek istemeyen çocuğa çorba krep ya da köfte içinde sebze yedirmeye çalışın.

Tüm bunlardan sonra bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olmaları için bitkiler-sebzeler ve meyvelerden destek almakta da fayda var.

*Karadut pekmezi tüm faydalı yanlarının dışında ağız ve boğaz enfeksiyonuna iyi gelir.

*C vitaminini içinde en yoğun barındıran meyvelerden tüketmekte fayda var. Mesela limon bir C vitamini deposudur. Dolabınızda sürekli bulunduracağınız limonata hem iyi bir bağışıklık sistemi destekleyici hem susuzluk giderici hem de yemek yeme sırasında yardımcı olacaktır.Limonata Nasıl Yapılır? bu yazımla tam ölçülü limonata tarifinden faydalanabilirsiniz.

*Kefir tüketmeye çalışın. Pek çok faydası dışında antitoksin üreticisidir.( zararlı toksinleri yok eden madde üretmek) Genel bağışıklığı güçlendirmenin yolu bağırsak florasından geçtiği için oldukça destekleyici bir içecektir.

*Arı poleni tüm bireyin tüketmesi gereken içinde her türlü vitamin mineral antioksidanları, aminoasit, protein barındırır ayrıca zihinsel ve bedensel gelişim içinde son derece faydalıdır. DİKKAT 2 yaş altı çocuklarda solunum felcine neden olduğu için tehlikelidir. Ayrıca polen alerjisi olanlarda kesinlikle kullanmamalıdır.

*Çörekotu savunma sistemini kuvvetlendirici ve bağışıklık sistemi düzenleyicisidir. Ayrıca iltihap önleyici, iyileştiricidir; mikrop ve mantar önlemek gibi özellikleri de vardır. DİKKAT sürekli kullanımlarda 1 tatlı kaşığından az tüketmekte fayda var ve antibiyotik kullanırken tüketmemeye özen göstermelisiniz.

*Adaçayı boğaz ağrısı, ağız içi yaralara iyi gelir. Mantar, enfeksiyon ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında destekleyici bir bitkisel çaydır.

*Zencefil antioksidan barındırır (gıda yoluyla alınan vitaminler) iştah ve solunum yollarını açar

*Ihlamur ateş düşürür öksürük boğaz ağrısı grip nezleye iyi gelir. Balgamın incelmesini ve sökülmesini sağlar.

Bitki çaylarını günde 1 bardak tüketmek yeterlidir. Fazlası zarar verebilir. Bitki çayları demleme usulü hazırlanmalıdır asla kaynatılmamalıdır. Kaynaması toksitlenmesine( zehir) sebep olmaktadır.
Küçük bebek ve çocuklara bitki çayları karışımlarını kesinlikle içirmeyin. Tek başına zararsız olan etkiler bir arada tehlikeli olabilir. 6 aya kadar olan bebekler genelde anne sütü ile beslendikleri için gerekli antibiyotik etkisini sütten alıyorlar fakat illaki ıhlamur vermek istenirse günde 30 cc/ml’yi geçmeyecek şekilde içirilebilir. Bu ölçüyü nerden mi çıkarttım. Yaz aylarındaki aşırı sıcaklarda dahi 6 aydan küçük bebeğime su vermeme gerek görmeyen doktorumun ısrarcı tavrıma karşı sütümün yeterli olduğunu ama illa vermek istiyorsam günde 30 cc/ml’ yi geçmeyecek şekilde olabileceğini belirtmişti. Sanırım zaten midesi küçük olduğu için içeceği suyun , sütün yerine geçmesini engellemeye çalışıyordu. 6 aydan büyük bebekler içinse günde 100 cc /ml geçmeyecek şekilde bitki çayı verilebilir. Hazır bitkisel çaylar almak yerine aktardan aldığınız bitkileri elma kabuğu ile demleyip içine bal ve limon ilave ederseniz daha çok fayda görürsünüz. AMAN DİKKAT 1 YAŞ ALTINDAKİ BEBEKLERE BAL KESİNLİKLE YASAK.


Bitkiler-sebze ve meyveler dışında daha güçlü ve hızlı bir yolla bağışıklığı kuvvetlendirmek isteyen çoğu anne doğal içerikli ilaçları kullanıyor. Aslında bunlara ilaç demek pek doğru olmaz. Eczanelerde satılmalarına karşılık ilaç değil gıda takviyesi olarak adlandırılıyorlar. Bunlar arasında en çok anneler tarafından kullanılanları araştırdım. İnternetten bu gıda takviyeleri hakkında yapılan açıklamaları fikriniz olması için kısaca ekledim.

İMUNEKS KAPSÜL; "ekmek mayasından elde edilen ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren doğal bir madde içeriyor. Hastalık ihtimaline karşı hasta olmadan evvel ya da belirtileri hissettiğiniz anda kullanıma başlayarak hastalığa karşı vücudun direncini yükseltmiş oluyorsunuz." şeklinde lanse edilmiş.

VİTAGLUKAN; "yine ekmek mayası ve C vitamininden zengin turunçgiller ve Acerola kirazından üretiliyor." şeklinde lanse edilmiş.

SAMBUCOL; "Sambucol, kızılcıktan 8 kat, yaban mersininden 5 kat daha fazla antioksidan kapasitesi olan Black Elderberry ile üretilmiştir. İçerdiği antosiyaninler ile bağışıklık sisteminizi serbest radikallerin vereceği zarardan korur." şeklinde lanse edilmiş.

MARNYS JUNOR; "arı sütü ve ultivitaminler içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Algılamayı arttırır zeka geliştiricidir ve iştah açar." şeklinde lanse edilmiş.

İMMUZINC ŞURUP; "beta glukan vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendiren bir etken maddedir. Ekinezya bağışıklık sistemini uyarır ve enfeksiyona karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Propolis (arı reçinesi); arılar tarafından toplanan ve kovanı istilacı mikroplardan korumak için kaplamada kullandıkları, antibiyotik özelliğe sahip olduğu düşünülen bir reçinedir. Mürver çiçeği terletici, göğüs yumuşatıcı ve nezleye karşı yararlanılan bir bitkidir. C vitamini ve çinkoca zengindir. Yalnız ekinezya alerjen bir madde olup alerjik bünyeli çocuklarda kullanılmamalıdır." şeklinde lanse edilmiş.

UMCA SOLİSYON; "sardunya köklerinden çıkarılan bir öz içermektedir. Bronşit, sinüzit, anjin (boğaz ağrısı), viral enfeksiyonlara bağlı burun akıntısı ve farenjit olgularında bağışıklık sistemini güçlendirici antiviral özelliklere sahiptir balgam söktürücü etkiye sahip özellikle de üst solunum yolları enfeksiyonları ve kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur." şeklinde lanse edilmiş.

MARNYS PROPOLSAFT; "soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde tavsiye edilen doğal besin takviyesidir. İçeriğindeki; Arı balı ve sıkılaştırılmış bitki karışımları bulunmaktadır." şeklinde lanse edilmiş.

PELARGON DAMLA; "içeriğindeki C vitaminleri ve ekinezya sayesinde soğuk algınlığı ve enfeksiyondan zayıf düşmüş bağışıklık sistemini destekler ve balgamın sökülmesine yardımcı olur." şeklinde lanse edilmiş.

Tekrar yineliyorum tavsiye edilen tüm bu ürünler eczanede satılmalarına rağmen ilaç değil gıda takviyesidir. Haliyle sağlık bakanlığı değil tarım bakanlığı onaylıdır. Dolayısıyla iyileştiricilikleri garanti edilememiştir. İçerikleri açısından mesela EKİNEZYA, C VİTAMİNİ, BAL,POLEN vs gibi alerjen olabilecekleri için lütfen tam araştırmadan ve doktorunuza danışmadan uygunluklarına kanaat edip çocuklarınızda kullanmayınız. Çocuğunuzun yaş aralığını da göze almayı unutmayınız.
Ben tüm tedbirler ve bitkisel desteklerin yanı sıra hastalık sinyalleri aldığımda UMCA SOLİSYON kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü bağışıklık sistemini kuvvetlendirici her türlü desteği sağlıyorum. Bilhassa her gün 1 çay kaşığına yakın arı polenini içeceklerine karıştırıp verdiğim için diğer gıda takviyelerine gereksinim duymadım. Amacım direk tedaviye yardımcı olması ve solunum yollarını açması olduğu için tercihimi Umca'dan yana kullandım.


Bu arada mevzusu geçmişken yıllar içinde gözlemlediğim kadarıyla Gökalp'in soğuk algınlığını daha başlarken fark etme yöntemlerimle sizlere de fikir vermek isterim.
-Gün içerisinde farklı zamanlarda 3' ten fazla hapşurması,
-Hissedilmesi güç olan azıcıkta olsa ateş yükselmesi, -Anlamsız huysuzluğu,
-İştahının kesilmesi,
-Elini ağzının içine sokarak acıyor demesi
-Dilinin üzerinin beyazlaması ve dil üzerinde mantar oluşması,
-En önemlisi fark edilir derecede fazla su içmesidir.
 Siz de bu yöntemleri deneyerek ve çocuğunuzu gözlemleyerek hastalığı başlamadan yakalayabilirsiniz.

Bu arada konuyla ilintili olarak çocuklarınızın tıkanan burnunu açabilmek için Evde Burun Spreyi Yapımı  yazımı linki açarak okuyabilirsiniz.

Not: Ben bu yazıyı Gökalp 3,5 yaşındayken kaleme aldım. Dolayısıyla bizim hiç bir alerjik durumumuz olmadığı için sözü geçen tüm gıda takviyelerini kullanmamızda mahsur yok. Yıllar içerisinde geriden gelecek anneler ve çocuğu 3 yaşından küçük olan anneler LÜTFEN GIDA TAKYİVELERİNDEN, ALERJİK ETKİ YAPABİLECEK İÇERİKLERİNE VE ÇOCUĞUNUZUN YAŞINA UYGUNLUĞUNU HESABA KATARAK DOKTORUNUZA DANIŞIP DESTEK ALIN.

Paylaş !

2 yorum:

  1. Ne kadar faydalı bir yazı olmuş. Bundan sonra takipteyim. Sevgiler...

    YanıtlayınSil
  2. Yazinizi tikkate alacam.tsk

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...