4 Evde Burun Spreyi Yapımı
Soğuyan havalarla birlikte bağışıklık sistemi tam olarak kurulamamış olan çocuklarımız çok sık hastalanır oldu. Bilhassa soğuk algınlığı, nezle, grip kış boyunca hatta maalesef yaza kadar yakamızı bırakmıyor. Hasta çocuk can sıkıcı ama asıl burnu tıkalı olup nefes alamadığı için huzursuz olan çocuk daha çok can sıkıcı. Konuya girmeden önce Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler nelerdir linki açarak okuyabilirsiniz.

Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan burun spreylerinin bağımlılık yapması ve 5 günden fazla kullanılmalarının sakıncalı olması ve oldukça pahalı olmaları da beni doğal sprey yapılabilir mi düşüncesine sevk etti.


Önce var olan zararsız burun açıcılara ulaştım. Bunların başında Cold Mix geliyor. Burun tıkanıklığını gidermek için alternatif olarak üretilmiş bitkisel içerikli COLD MİX damla burun içi sprey olarak değil tıkanıklık yaşayan kişinin giysi ve yastığına damlatmak suretiyle solunum yollarını açıyor. Bilhassa gece nefes alamadığı için uyanan çocukların yakalarına ve yastıklarına damlatmak suretiyle fayda sağlayabilirsiniz. İlacın leke bırakmayan uçucu bir yapısı var. Bu damlaya alternatif olarak aktarlardan OKALİPTÜS yağı da alabilirsiniz. Bu harici damlaların solunum yollarını açtığı gibi hastalık bulaşmasını engellediği ve mevcut hastalığın süresini ve şiddetini de azalttığı belirtiliyor. O nedenle okul, avm, hastane, oyun alanı gibi hastalık riski yüksek yerlere giderken yakalarına damlatarak tedbir alınabilir.

Bir diğer zararsız ürün de GripStop adıyla Türkiye' de de satılmaya başlanmış olan burun spreyi. Tanıtımında aynen şunlar yazıyor;
"Yan etkisiz ve benzersiz formülü ile hamileler, emziren anneler, yaşlılar ve çocuklarda güvenle kullanılabilen GripSTOP artık Türkiye’de! Üstelik içeriğindeki doğal etken maddeler sayesinde GripSTOP bağımlılık yapmaz ve yan etkisi yoktur…
Damla ve Sprey formu olan GripSTOP uygulandığında burundan boğaza kadar olan bölgede koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece mukozayı korur, destekler ve iyileştirir. Grip ve soğuk algınlığı durumlarında sıklıkla karşılaşılan burun tıkanıklığını açar, burun kuruluğunu giderir."
Hepimizin evinde bulunan serum fizyolojik nasıl yapılır acaba diye ararken de Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın tarifine ulaştım. Şöyleki ;
"serum fizyolojik; 1 litre saf suda 9 gram (1 tatlı kaşığı) sodyum klorür yani bildiğimiz sofra tuzu bulunan bir çözeltiden başka bir şey değildir." diyor. İşte size bir sene yetecek ücretsiz doğal bağımlılık yapmayacak bir tarif. Küçükusta'nın bu tarifi verdiği ve diğer burun spreyleri ile ilgili yazını sizlerin de faydalanmasını sağlamak için ekliyorum.
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/10/03/yazilar/elestirel-yazilar/ilac-endustrisi/biri-bizi-serum-fizyolojikli-burun-damlalari-ile-aldatiyor/


Bir diğer formül de SİNUS RİNSE KİT. Büyükler için üretilmiş olan bu burun yıkayıcıların çocuklar için olanı da var. Kendi yıkama şişelerinin ebatlarını düşününce 1 paketten nerden baksanız 3-4 burun spreyi çıkar.

Gerek ev yapımı serum fizyolojik gerekse sinüs rinse kitten yapacağınız serumu daha önce aldığınız evde bulunan burun spreylerini dezenfekte ederek bu şişelerin içinde kullanabilirsiniz.

Burun açıcı başka bir yardımcı da Siccnasal Merhem. Yatmadan evvel burun deliklerine sürülen bu merhem yağsız ve kokusuzdur. Burun içinin nemli kalmasını sağlayarak gece boyu rahat uyumaya yardımcı olur.

Paylaş !

4 yorum:

 1. yine arşivlik , müthiş bir yazı olmuş.Araştırmacı ruhuna sağlık canım :))

  YanıtlayınSil
 2. Çok teşekkürler kızımın burnu tıkalı ben de deneyeceğim.

  YanıtlayınSil
 3. aktardan alınan nane yağıda çocuğun giysininin yakasına damlatıldığında çok faydası oluyor ama sakin burnuna ve cildine sürmeyin çok sizlatıyor .. önce bir kendinizde deneyin çok fena tesirlii kendi burnunuza hafif değdirebilirsinizz ama çok hafif sizlatir ama açıyor burnu anında:)

  YanıtlayınSil
 4. Cok tesekkurler paylasiminiz icin, Rabbim kolaylik ve sifa versin tum hasta yavrulara ve onlarin annelerine .

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...