1 Değişik Bezelye Yemeği Tarifi (Çocuk Yemekleri)


Çocuğuna sebze yedirme gayretindeki kendim gibi annelere, çocuklarının yemekten keyif alacakları, yerken itiraz etmeyecekleri ya da tadını sevmediği sebzeyi başka bir biçimde nasıl sunabilecekleri gibi düşüncelerine biraz yardımcı olmak ve fikir vermek için açtım bu başlığı. Bu yazının sebzesi BEZELYE.Çocuklar genellikle posalı yiyecekleri sevmezler. Ağızlarına gelen kabuk onları rahatsız eder ve bu tip besinleri yemeği reddederler. Bu durum hem çocuğu o sebzeden alacağı vitamin ve minerallerden eder hem de anne için yemek yapma çeşidini azaltır. Verdiğim tarifle bu sıkıntıya bir son verebileceğimi umuyorum.

Önce bezelyenin bazı faydalarından bahsedecek olursak;
-Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir.
-Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder.
-Karaciğerin çalışmasını düzene sokar.
-Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.
-Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu düzene sokmakla birlikte, iştah açar ve insanın ruh halini düzelterek insanların neşeli olmalarını sağlar.
-Bezelye kansızlık, kan kanseri, bağırsak kanseri riskini azaltır.

 Tarifin başlığını çocuk yemekleri olarak attım ama bu tarif büyükler içinde oldukça keyifle tüketilebilecek bir alternatif oluşturmakta. Et yemeklerinin yanında iyi gideceğini düşünüyorum.


BEZELYE KÖFTESİ
(Benzer tarifleri olmakla birlikte bu tarif malzeme bakımından sadece bana aittir)
Bezelye köftesinin tüm malzemeleri bildiğimiz bezelye yemeği malzemelerinden oluşmakta.Malzemeler
2 Su bardağına yakın bezelye
1 Orta boy havuç
1 Kuru soğan
1 Orta boy patates
4-5 Yemek kaşığı kadar kıyma
3 Kaşık un
1 Kaşık galeta unu
1 Silme tatlı kaşığı tuz


Hazırlanışı
Bezelyeyi uygun bir tencerede suda haşlayın. Aynı esnada patates ve havucu da ayrı bir tencerede birlikte haşlayın. Havucun daha çabuk yumuşaması için bir kaç parçaya bölmeniz daha iyi olacaktır. Ben kıymamı herzaman fazla miktarda alıp kavurup buzluğa koyarım. Gerektiğinde çıkarıp yemeklere dahil ederim. Sizler de benim gibi kavrulmuş kıyma kullanıyorsanız buzluktan çıkarttığınız kıymayı çözüldükten sonra direk tarife dahil edebilirsiniz. Değilse kıymağı kavurun. Haşlanmış bezelyeleri blenderden geçirip püre haline getirin.İçinde yoğurma yapabileceğiniz bir kaba soğanı çentik olarak doğrayın. Tek pişmemiş malzeme soğan. Soğanın çiğ olanının besin değeri ve koruyucuğu daha fazladır. Bütün malzemeleri haşlandıktan ve soğuduktan sonra kaba ekleyerek yoğurun ve bir köfte harcı oluşturun. Daha sonra bildiğimiz köfte yapar gibi adetlere ayırın. Yalnız bu harç hem patates hem de bezelyenin içindeki nişasta nedeniyle her ne kadar un ve galeta unu dahil etsekte yapışkan ve dağılmaya müsait olacaktır. Köfteleri yaparken her seferinde ellerinizi ıslatmanız bezelyelerin elinize yapışmasını önleyecektir. Hazırladığınız köfteleri bir tabakta ayıca beklettiğiniz galeta ununa bulayarak pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız bezelye köftelerini isterseniz yağda kızartabilir isteseniz yağlı kağıt üzerinde fırında pişirebilirsiniz. Bu tariften 3'er adet olmak üzere 6 porsiyon çıkıyor. Buzluğa koyup ay içinde çıkartıp çözdürüp pişiriyorum. Elimin altında hazırda yemeğim olmuş oluyor. Önden dileğiniz bir çorba ve yoğurtla birlikte oldukça besleyici doyurucu vitaminli ve lezzetli bir yemek yapmış oluyorsunuz.
Umarım itirazsız iştahla yicecek kadar çok severler.
AFİYET OLSUN


Not: Blenderi olmayanlar maalesef tek tek bezelyeleri sıkmak gerekicek çünkü yoğurunca posalar parçalanmadığı için yine ağıza geliyor. Çok zahmetli olmasına bakmayın. Bu tarif çok uzun ömürlü 1 kez hazırlayıp 1 ay boyunca buzlukta muhafaza edeceğiniz 6 porsiyon hazır yemeğiniz oluyor. Denemeye değer diyorum.Paylaş !

1 yorum:

  1. ben de sevmem bezelyeyi. o yüzden bu tarifi muhakkak deneyeceğim
    mommyslifetime.blogspot.com

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...