0 19 Aylık Bebek Gelişimi

Yitirdiğim bize ait gelişim notları dolayısıyla aklımda kalanlar ve fotoğraflardan çıkarttıklarım kadarıyla 19 ayda Gökalp ilk defa okullu oluyordu. Oyun grubu ile bir nevi öğrencilik hayatı başladı. Düşler Şatosu Anaokulu ile Necla öğretmenimiz ve de psikolğumuz Funda hanım, pedegogomuz Özlem hanımların verdiği emeklerle Gökalp zorda olsa annesiz bir ortama uyum sağlama adımları atıyordu. Hiç kolay bir süreç olmadı. Neredeyse 2 ayı bulan alıştırma sürecimiz tam vazgeçtiğim anda tamamlandı.Gökalp okula gitmek ve oynamak istiyor fakat benim yanından ayrılmama izin vermiyordu. Sınıfın içine girmeden ama hemen kapısında sandalyede oturarak varlığımdan aldığı güçle kendisini oyuna kaptırmasını izledim. Zamanla kapıda kitap okuyarak, su içmeye gidiyorum diyerek ya da tuvalete gidip gelicem diyerek yalnız bırakmayı başardım.Ana okuluna ne zaman başlanmalı ve anaokulu tercih ederken nelere dikkat edilmeli içerikli ayrıca bir yazıyazacağımı belirtip bu konuyu şimdilik kapatıyorum.


Bunlarda İnternetten Derlediğim 19 Aylık Gelişim Notları:

Geri geri ya da yan yan yürüyüş denemelerinden, merdivenleri inip çıkmaya çalışmaktan, yerlerde yuvarlanmaktan hoşlanır.

Çocuğunuzu disipline etmek her zaman için onu cezalandırmak anlamına gelmez; en güzel disiplin yöntemi yanlışlarından yola çıkarak ona doğruları öğretmeye çalışmaktır. Müdahale etmenizi gerektirecek yanlış bir davranışıyla karşılaştığınızda hemen onu azarlama ya da cezalandırma yoluna gitmeyin.biraz sabır ve anlayış sonucunda çocuğunuzun size ve diğer insanlara karşı daha saygılı, daha sağlıklı iletişim kurabilen bir birey olarak yetişmeye başladığını göreceksiniz.
Çocuğunuz, onu azarladığınız ya da bağırıp çağırdığınız zamanlardan çok onunla sakin, saygılı bir tutumla konuştuğunuz zaman sizi dinlemeye eğilimlidir. Bu yüzden yanlış bir davranışı düzeltmeye çalışırken azarlamak ya da bağırmak yerine, sakin bir şekilde ve onunla göz kontağı kurarak doğruları ona anlatmaya çalışın.

Olumsuz cümlelerden çok olumlu emir cümleleri kurmaya dikkat edin. Örneğin "Kediye vurma!" uyarısı yerine "Kediyi yavaşça okşa" diyerek ona kediyi nasıl sevmesi gerektiğini gösterebilirsiniz.
Her zaman için olumlu davranışlarını takdir ettiğinizi belli edin ve bu tür davranışlarını sözlerinizle ve tavırlarınızla ödüllendirin.

Artık sizden uzaktayken, diğer insanların yanında daha rahat ve güvenli bir tutum sergilediğini, eskisi gibi ürküp ağlamadığını farkedebilirsiniz. Ayrıca yavaş yavaş diğer insanlarla ya da yaşıtlarıyla kendi eşyalarını (örneğin oyuncaklarını) paylaşma eğilimi başlayabilir. Etrafında başka insanların da olduğu, tüm evrenin sadece kendi varlığı üzerine kurulu olmadığı bilinci gelişmeye başlar.

Bu dönemde çocuğunuzda ısırma huyu başgösterebilir. Buna çok çeşitli faktörler sebep olabilir; gerçek sebebi anlamanız onu bu huydan vazgeçirmede önemli kolaylık sağlar. Bazı çocuklar sırf arkadaşını ısırdığında ne olacağını merak ettiği için bunu dener; bazıları kızgın, mutsuz olduklarında ya da ilgi çekmek istediklerinde duygularını bu şekilde dışa vurur; diş çıkaran çocuklar ise dişetlerindeki baskı ve kaşınma yüzünden ısırma eğiliminde olabilirler.


Ev işi yaparken ondan yardım isteyebilirsiniz. Ev işi yapmak onun enerjisini boşaltması, yeni deneyimler kazanması; sizinse iş yükünüzü azaltması ve hoşunuza gitmesi açısından son derece faydalıdır.

19 ayına gelen bir çocuk artık görgü kurallarını uygulamalıdır. Bunu da sizi taklit ederek öğrenir. Ne kadar "teşekkür ederim" ya da "rica ederim" gibi cümleler kurarsanız o da sizi o kadar çok taklit eder.

Yemek yemek ister misin? Sorusuna alacağınız ”hayır” cevap olasılığının ”evet”ten daha fazla olacağını bilin. Onun yerine ”bu akşam havuç mu ? tavuk mu?” Gibi bir soruyla tercihi ona bırakın. Her iki cevabında da sizi amacınıza ulaşmış olursunuz; o da kendi öz güvenini oluşturmaya başlar.

19 aylık veya bu yaşlardaki bir çocuk fiziksel gelişime devam etmektedir. Onun kasları her geçen gün daha da çok çalışmaya başlamakta, kemikleri güçlenmekte ve dişleri daha çok işe yaramaktadır. Tüm bunlar için kalsiyum alımına dikkat etmelisiniz.

18 aydan itibaren bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır olabilir. Çocuğunuz Boşaltım organlarına da söz geçirmeye başladıkça tuvaleti bez yerine, tuvalete yapmak daha kolay olacaktır. Tuvalet eğitimi konusundaki ilk kural onu zorlamamak ve korkutmamaktır. İlk önce idrarını daha sonraysa kakasını tutabilecektir. İşi garantilemek için Ona tuvalete gittiğinizi ve bu işi nasıl yaptığınızı göstermekle başlayabilirsiniz.


-Şekilleri uygun deliklere yerleştirebilir.

-Büyük parçalı lego oynayabilir.

-Kapıları kapatabilir.

-İki farklı nesne arasından istenileni seçebilir.

-Karşılıklı oyunlar oynar.

-İki sözcüklü ifadeler kullanabilir.

-Oyuncak bebeğini besleyebilir.

-Merdiven çıkabilir.

-4 küplük bir kule yapabilir.

-Ellerini yıkayabilir.

-Her şey ilgisini çeker ve oynamak ister.

-Vücuttaki bölgeler sorulduğunda gösterebilir.

-Oyuncağını çekerek ileri geri yürütebilir.

-Komik şeylere güler.Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...