1 20 Aylık Bebek Gelişimi

1,5 ay boyunca alışması için çabaladığımız oyun grubunda, annesiz 2 saat geçirtebilme uğraşımız nihayet sonuç vermişti. Artık Gökalp sınıfına öğretmeniyle birlikte bana el sallayarak giriyordu. 2 saat için eve gidip tekrar dönmek işime gelmediği için bende bu süre boyunca bekleme odasında bilgisayarımdaki işlerimle meşgul olarak onu bekler oldum. Her nekadar okulda bensiz 2 saat geçirsede bana olan yapışıklığı bitmiş değildi.
Konuşmak için çok çabalıyordu. Akranlarına kıyasla kelimeleri ifade ediş tarzı daha muntazamdı. Bu ayda herkes gibi biz de 10 Kasım'da saat 09:05' te Atatürk'ü özlem ve kerderle andık.


Kaybettiğim notlarım dolayısıyla bizden hatıralara maalef bu kadar.

Bunlarda internetten derlediğim 20 Aylık Bebek Notları:

Bebeklerde bu dönemde zaman zaman istediklerini ağlayarak elde etme davranışları gözlemlenebilir. Genellikle soyut düşünceye henüz geçmemeleri ve kullanabildikleri sözcük sayısındaki sınırlılığın etkisiyle sözlerinin isteklerini iletmekte yetersiz kalması nedeniyledir bu ağlamalar.
18 ile 21 aylar arasında duyduğu kelimeleri taklit etmek için daha isteklidir. 20 aylık çocuk, 12-15 kelime söyleyebilir.Siren sesini, köpek havlamasını ve kuşların ötüşünü dinlemekten hoşlanacaktır. Duyduğunuz her sesi tekrarlayarak ona taklit edin. Çocuğunuz için sesleri taklit etmek, kelimeleri tekrarlamaktan daha kolaydır. Onun "Lütfen", "Teşekkür ederim" gibi sözcükleri kullanmasını istiyorsanız, öncelikle siz ona ve çevrenizdeki diğer insanlara karşı sık sık bu kelimeleri söyleyin. Siz konuşurken telefonla konuşmak isterse karşınızdaki kişiyle konuşmasına izin verin. uzmanlar bu yaştaki bir bebeğin iki dili birden öğrenmesinde bir sakınca görmüyorlar.


15-24 ay arasında hem anne hem çocuk için çok zor bir dönem başlar. Buna yeniden yaklaşma dönemi diyebiliriz. Bir önceki dönemde hareketlenme ve kendi davranışlarını kontrol edebilmeyle birlikte bebek anneden ayrılır ve dış dünyayı keşfe gider. Bu dönemde ise bu ayrılığı duygusal olarak yoğun bir şekilde hisseder ve anneye geri döner. Bu durum hem anneyi hem çocuğu yorar. Ne yapıyorsanız yapın, sizin yanınızda olmak isteyecektir. Diş fırçalarken, evi süpürürken, yatakları toplarken, yemek pişirirken yanınızda olması en büyük tecrübedir.Uyku ve yemek bozuklukları oluşabilir. Çocuğun çoklukla negatif tepkiler verdiği bir dönemdir. Anne ne yapmasını isterse, çocuk tersini yapmak ister. Bu durum aralarında bir güç çatışmasına dönüşür ve olayı içinden çıkılmaz bir hale getirir. Çocuk kendi sınırlarını aramaktadır ve ihtiyacı olan şey anne ile aynı olmamaktır. Dolayısıyla hep onun dediğini yapmak da çözüm değildir hatta durumu zorlaştırır. Bu dönemde öfke nöbetleri görülür. Öfke nöbetlerine kapılan çocuğun ihtiyacı sakinleşmesine yardımcı olunmasıdır. Bazen bunu bile red edebilir. Annenin soğukkanlı ve şefkatli olması sabırla yaklaşması iyi olur. Çocuk kendi kişilik sınırlarını ancak annesinin isteklerinin tersini yaparak hissetmeye çalışır. Bu annemin istediği tersi benim istediğim o zaman ben annemden farklıyım. Bir yandan herşeyi kendisinin başarmasını ister bir yandan da onay beğeni alkış sevgi ve şefkat arar. Bu aylarda da çocuğu bırakıp uzun tatillere gitmemek lazımdır. Çocuk anne gidince yokoldu zanneder ve büyük bir endişeye kapılır. Annenin 1-2 günden fazla ayrılığı onu derin şekilde etkiler. Fakat anne bu dönem çok yoğun olmasa da çalışma hayatına girebilir.
Bebeğiniz bu ayda, basit işlerde size yardım etmek ister. Mutfakta ve evin içinde yaptığınız işlere dahil olmak ve bir şeyler yapmak ister. Ona basit görevler verin ve sınırlar koyun. Dolaptan alabileceği bir şeyi getirmesini isteyin. Makinelerin düğmelerine sadece sizin basacağınızı öğretin.

Rahatlıkla koşar ve merdiven çıkar. Merdiven çıkmayı çok sever fakat inerken yardımınıza ihtiyaç duyabilir.

Arkadaşlarına vurabilir. Bu genelde merak duygusundan kaynaklanır; “ona vurursam ne olur?” sorusunun yanıtını deneyerek öğrenir. Bu aylarda öfke patlamaları normaldir. Bebeğiniz her şey hakkında kendine ait fikirlere sahip olmaya başlamıştır.
Paylaşmak öğrenilmesi zor bir şeydir. Çocukların üç yaşına girene kadar paylaşmasını öğrenmez, fakat temellerini şimdiden atabilirsiniz. Çocuklar paylaşmayı, uzun bir süre paylaşma tecrübeleri edinerek öğrenirler. Hangisi benim, hangisi senin, hangisi babanın, hangisi annenin,gibi sorular ve oyunlarla paylaşmanın ilk adımlarını atabilirsiniz.
Sabırlı olun ve çocuğunuz biraz daha büyüyünceye kadar gerçek bir paylaşma beklemeyin.
Bebeğiniz araştırmayı sever. Dışarıda olduğunuzda, güvenliğini sağladığınız müddetçe merak ettikleriyle dilediği kadar ilgilenmesine izin verin. Bırakın herhangi bir çiçeği dakikalarca incelesin, bir taşta otursun, kedileri sevsin. Dünyayı bu şekilde öğrenecektir.
Bu ay bebeğinizi parmak boyalarıyla tanıştırabilirsiniz. Bu iş için mama sandalyesini kullanabilirsiniz.

Nesne devamlılığını geliştirmek için, sakla bul oyunlarına devam edin. Elinize herhangi bir oyuncağını alın ve arkanıza götürerek sorun; “top nerede?” ve hangi elinizde olduğunu bulmayı öğretin.

Fiziksel Gelişim
Boya kalemleriyle çizim yapabilir. Sadece çok basit ve fazla başarılı olmayan birkaç çizgi ya da daire çizse bile, bu çocuğunuz için aslında büyük bir gelişimdir. Çünkü basit bir çizgiyi oluşturmak bile çocuğunuzun kalemi kavrama ve tutma, el-göz koordinasyonunu kurma ve hayalgücünü kullanma yeteneklerini geliştirdiğinin bir göstergesidir. Vücudunun tüm parçalarını tanıyabilir.Geri geri ya da yan yan yürüyüş denemelerinden, merdivenleri inip çıkmaya çalışmaktan, yerlerde yuvarlanmaktan hoşlanır. Tek eliyle bir kap tutarken öbür eliyle küçük objeleri bu kaba doldurup sonra kabı boşaltabilir.
Bu aylarda belki ge-nital bölgesiyle ilgilenebilir. Özel bölgelerine elini götürdüğünü yakalarsanız, panik olmayın. Bu yaşlar için normal bir davranıştır. Bu yaşlar için en iyi yaklaşım, belki de görmezden gelmektir.
Yemek zamanları alışkın olduğunuzdan daha zorlu hale gelebilir. Çocuğunuz ağzına koyduğu her lokmanın tadına, görüntüsüne, rengine dikkat eder.
Çocuğunuz muhtemelen oldukça iyi bir şekilde çiğneyebilir, ancak nefes borusuna kaçmaması için hala et, tavuk, balık ve sebzeleri bir ısırık boyutunda vermeniz iyi olacaktır. Çatal ve kaşık kullanabilir, ancak her zaman kullanmak istememesi normaldir.
20 aylık bir çocuk 2 yaş sendromuna yaklaşmaktadır. Çok şey anlamakta, çok şey yapmak istemekte ama fiziksel yetenekleri bunları uygulamaya dökmek için yetersiz kalmaktadır. Size bir şeyler anlatmaya çalışıyor ;ama tam olarak da ifade edemiyor. İşte bu kıpkırmızı bir surata ve öfkeden patlamak üzere olan bir çocuğa yol açabilir.Çocuğunuzun agresif ve saldırgan davranışlarına, ona ders vermek amacıyla bile olsa, aynı sertlikte karşılık vermeyin. Bu, çocuğunuzun, saldırgan ve agresif davranışların normal olduğuna inanmasından başka bir işe yaramayacaktır.
Eskiden çocuğunuzun oyunlarını hep siz yönetir, sürekli yanında olup tüm oyunlarına aktif olarak katılırdınız. Artık zaman zaman onun tekbaşına oyun oynaması için geri planda kalmayı deneyin, çouğunuzun kendini bir süre boyunca oyalayıp tekbaşına oyun oynayabildiğini farkedeceksiniz.


20 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Merdivenleri tek ayakla rahat çıkar, rahat inebilir.
İki eliyle büyük oyuncakları kavrayarak taşır.
Kapı kollarına ulaşabilir ve açabilir.
16-20 dişi vardır.
“Bu ne”? sorusunu sürekli tekrarlar.
Kendinden bahsederken ismini söyler.
Organlarının çoğunu tanır.
Anne ve babayı taklit ederek oyunlar oynar: bebeğine yemek yapar, besler uyutur, gezdirir. Eşyaları tamir eder, araba kullanır.
Olmaz ve hayıra tepki vermeye başlar, kızgınlık nöbetleri olabilir.
Henüz paylaşmayı bilmez, kendisine ait olanları şiddetle korur.
İstediği şeyi hemen yapmak ister, sabrı yoktur.
Yabancı korkusu 2 yaşına doğru azalır. Ancak bilmediği şeylerden korkmaya başlar. Dışarıdan gelen sesler, karanlık, sifonun çekilmesi v.s onun için korku kaynağı olabilir. Sesin kaynağını göstererek, ışık açıp kapıyarak nesne- sonuç ilişkisini kurmasına yardımcı olursanız korkular azalır.

Oyunlar
Birlikte şarkı söyleyip dans edin.
Yaşıtları ile bir araya getirin, oynamaya teşvik edin.
Masaldan hikayeye geçin, okurken taklitler yapın, sonrasında onunda taklitlerle size anlatmasına izin verin.
Saklambaç, yakalamaca oynayın.
Şekilleri öğreneceği oyuncaklarla oynayın. Benzer deliğe şekli atmasını ona da öğretin.
Kapalı kutuya oyuncağı saklayın, açıp almaya teşvik edin. Aynı oyunu o size tekrarlasın.

Bakım 
Tuvalet eğitimine hazır olabilir. Yapınca söylemeye başlar. Öğle uykularından kuru kalkabiliyorsa ve tuvalet eğitimi için istekli ise denemelere başlama zamanı gelmiştir. Öncelikle oturak veya ayaklarını basabileceği merdiveni olan bir klozet adaptörünü birlikte seçin. Yemek sonraları dışkılama için oturtun. Başarılı olursa ödüllendirin. İstemiyorsa bir süre ara verin. Başarılı olursa idrar kontrolu için bezi çıkartarak denemeler yapın.
Banyoda size yardım etmesine izin verin. Ellerini kendi yıkamaya teşvik edin.
Paylaş !

1 yorum:

  1. Biraz da erkek çocukların anneye olan aşkına bağlıyorum ben bu ayrı kalamamayı :) oğlum üç yaşını geçti hala akşam eve gelince bir süre kucağımda hasret gideriyoruz, babasıyla asla sohbet edemiyoruz :)

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...