0 Çocuklara Nasıl Balık Yedirilir (Çocuk Yemekleri)

Konunun başlığını nasıl açmam gerektiğini çok düşündüm. Tam da anlatmak istediğim şey olmasa da sanırım en iyi başlık bu oldu. Sizlerde benim gibi balık sevmeyen ve evinde asla balık kokusuna dayanamayan tiplerdenseniz fırında balık ya da somon balığı yapıyorsunuzdur. Bilmeyenler için somon kokusu açısından diğer balıklara oranla çok daha tercih edilebilecek bir balık cinsidir ve omega açısından da oldukça doygundur. Bu başlıkta somon balığı ile yapılacak 2 tarifim var. Sizlerin çocukları da Gökalp gibi kuru yiyecekleri çiğneme konusunda tembelse ilk tarifimden faydalanacağınızı umuyorum. Bizim evde haftada 2 gün Gökalp için somon pişer.


Önce Somon balığının faydaları; İngilterede yapılan araştırmalara göre somon balığının kansere karşı koruyuculuğu ortaya çıkmış.Haftada 2 kez tüketilirse kensere %30 yakalanma riskini azalttığı belirtiliyor. Somon alerjik hastalıklara engel olur. Omega 3 asit yağı kaynağı. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor.

Tarhana çorbasının faydaları; Tarhana, vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir.  Tarhananın içinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında etkili olduğu tespit edilmiştir. Tarhana içeriği bakımından sağlıklı, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek ve özellikle bebeklerde ve çocuklarda sindirim enzimlerinin yetersiz olduğundan sindirimi kolay besleyici bir gıdadır.
İşte ilk tarifim.

Tarhana Çorbası İçinde Somon Balığı
Malzemeler:
Tarhana
1 Küçük diş sarımsak
1 Orta boy domates ya da 1 tatlı kaşığı salça
200 gr somon balığı

Hazırlanışı:
Tarhana çorbasını önden yağda 1 küçük diş sarımsak kavurarak hazırlıyoruz. Somon balığını ikiye bölüp her öğün için taze kızartarak çorbanın içine dahil ederek servis ediyoruz.(yani 100 gr somonu kızartıp kalanı taze olarak dolapta muhafaza ediyoruz. Ertesi gün tekrar kalan somunu kızartıp çorbaya dahil ediyoruz.)

Somon Balığı Köftesi
Malzemeler
200 gr Somon
1 Küçük Soğan
1 Yumurta
Bayat Ekmek
Dereotu ya da maydonoz
Bir tutam tuz

Hazırlanışı
Malzemenin tamamını rondodan geçirip küçük köfteler haline getirip kızartabilir, ızgarada pişirebilir ya da fırınlayabilirsiniz. Yalnız rondoda çok fazla çekmeyin malzeminiz çok cıvık olur. Böyle bir sıkıntı yaşarsanız içine galeta unu ilave edebilir ya da galeta ununa bulayarak dağılmadan kızartabilirsiniz.
Afiyet olsun...

Umarım itiraz etmeden keyifle yerler...

Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...