3 Anne Nasihatı...


Canım oğlum...
Bu yazıyı sen daha doğmadan evvel yazmaya başlamış fakat ne hikmetse tamamlamadan bırakmışım. Bilgisayarımda bulduğumda yazıyı tamamlamam gerektiğine karar verdim. Yazmak istediklerim çok kıymetli çünkü.

Uzun zamandır sana, seni hayata hazırlayacak bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Umuyorum ve diliyorum inşallah birlikte geçireceğimiz, hayat boyu edindiğim tecrübelerimle sana klavuzluk edebileceğim çok uzun yıllarımız olacak. Fakat bu yazıda kaleme aldıklarım varlığımda da yokluğumda da senin prensiplerin olsun istiyorum. Yazıyı uzun zamandır tasarlıyordum ancak gözden kaçıracağım şeyler olabileceği düşüncesiyle nasıl kaleme almam gerektiği konusunda bir türlü netleşemiyordum. Kendimce harf sıralamasının en makul olacağı fikrine vardım. Bu yazı sana benim kendi hatalarımdan ya da değerlerimden yola çıkaracak derlediğim bir hayat nasihatı olsun. Karakterini oluşturacak erdemlerde sana ışık olsun. Ama asla annesinden evladına bırakılan bir hatıra olarak kalmasın. Bu yazıyı hiç unutma hep oku ve aklında tut ki hayata, benim yıllar içinde biriktirdiklerimle daha önde başlayabilesin.

Yazımın amacı bahsedilen harfle ilk akla gelen erdemlerden söz etmek değil. Onlar zaten senin herkesten öğrenebileceğin, yaşamın süresince edinebileceğin, ya da okuduğun yazılardan çıkarabileceğin şeyler. Ben sana asıl yaşarken öğreneceğin ve farkına varamazsan keşke diyeceğin şeyleri idrak ettirmek istiyorum.

A:  "ARKADAŞ" hayattaki en büyük kazanımın olacak. Onların varlığı sana kattıkları para ile mukayese dahi edilemez. Evet arkadaş seç ama annenin yaptığı hatayı yapma, birkaç tane ile yetinme. Hayatının her döneminden ömrün boyunca yanında olacak dostluklar edin. Ta ki ilkokuldan başlamak üzere insan biriktir. Herkesin yeri ayrıdır. En özel şeylerini paylaşacağın, evde oyun oynayacağın,gece dışarı çıkacağın, tatile gideceğin, vs vs ÇOK ÇOK arkadaşın olsun. Yalnızlık insanın yanlış kararlarının bedeli değil, kendi tercihi olmalı. O nedenle istersen yalnız kalırsın. Ama istemezsen birçok alternatifin olsun. İnsan paylaştıkça hayat güzelleşiyor.

B: Başarılı olmak herkesin amacı ama "BAŞARISIZ" olacağın zamanlarada hazırla kendini.Hayatta en büyük başarılar, başarısızlıklardan edinilen tecrübelerle kazanılır. Üstelik kimse her işte başarılı olacak diyede bir kaide yoktur. Başarısızlık olağan bir sonuçtur. Senin için yıkım olmasına izin verme.

C: "CİMRİ" olmakla tutumlu olmak fikrini karıştırma. Unutma cimri insanı kimse sevmez ve yakınlarında tutmak istemez.

Ç: Lütfen "ÇALIŞMAYI" sev. Çalışmak insanı dinç tutar. Bunu bir zorunluluk olarak değil. Yaşamın gereklerinden biri olarak gör.

D: "DENE". Denemeden vazgeçme. Zaten iki seçeneğin var. Seçeneklerden birini denemeden hüküm verme.

E: "ESNEK OL" Kuralların başkarına karşı net olsa da sen kendi içinde ihtimallere açık ol. Çok katı olursan çok kırılırsın. Başkalarının seni kendi değerlerinle kırmasına izin verme. En azından onlara bunu hissettirmesende kendine karşı esnek ol.

F: "FARKINDA OL".Herneyse, her kimse, her nasılsa fark et.

G: "GEZ". Şehir, şehir. Ülke,ülke gez dolaş. Fırsat buldukça dünyayı tanı. Hayat gayelerinden biri de bu olsun. Ev, araba hep bağlayıcı şeyler. Sen özgür ol. Paranın esiri olma.

H: "HAYATININ TADINI ÇIKART". Sapla samanı karıştırma; sıkıntılarını hayatının her anına taşıma.


I: "ILIMLI OL"  Anlayış, hoşgörü,empati  vs bugün herkesin beklediği ve şikayet ettiği vasıflar. Bunlara sahip olmak için önce kabul etmesende başka fikirlere açık ol.

İ: "İNSAN OL". insanları kategorileştirme, küçümseme,ayrıştırma,ötekileştirme herkes değer verilmeyi hakediyor.

K: "KENDİNİ BİL" . Sen kimsin; nelerden hoşalanırsın-hoşlanmazsın, sevdiklerin-sevmediklerin, erdemlerin, değerlerin, prensiplerin.. Herkesten önce sen kendini tanı.

L: "LÜTFEN" en çok kullandığın kelimerden biri olsun. Kişi ayırdetmeksizin herkese nezaket kuralları içinde davran.

M: "MİZZAH" sahibi ol. Espiriyi anla. Esprili şeyleri takip et. Hayat yeterince ciddi. Hayatında kendini rahatlatacak eğlenceli şeylere yer ver.

N: "NEŞELİ Ol". Diğer insanların senin neşeli biri olduğunu düşünecek kadar bunu etrafına hissettir. Hayat zaten zor. Somurtkanlar arasında olma.

O: "OKU". Her konu ve düşüncedeki yazıları makaleleri kitapları oku. Okumak senin en büyük zenginliğin olacaktır.

Ö: "ÖNYARGILI OLMA". Önyargı insanoğlunun en büyük zaafı. Bu zaaf birçok şeyi olduğundan farklı algılamana neden olur. Yanılma.

P: Herzaman "POZİTİF" düşün. İyi düşün iyi olsun derler. Ama kendini kötüye hazırlamasını da bil.

R: "RAZI OL" Bazen çok uğraşırsın ama yine de olmaz. Lütfen onu orada bırakmayı öğren. Olmuyorsa oldurmaya çalışmak sadece seni üzer. Büyüklerimiz biz fark edemesekte olmayan şeyler bazen bizim için daha hayırlıdır der. Lütfen annecim bişeylere takılıp kalman en çok beni üzer.

S: "SPOR YAP". Bir spor dalıyla ilgilenmeni çok istiyorum. Yeteneklerin ve ilgin ne olur bilmiyorum ama ben hep yelken sporu yapmanı hayal etmişimdir. Sporla ilgilenen insanların kendileri gibi sağlıklı arkadaşları olacağı gibi, aynı zamanda kötü şeylere eğilimleri olmayacağını düşünüyorum.

Ş: "ŞİMDİ - ŞUAN"  yaşa. Geçmişte kalma, gelecek hülyalarına da dalma. Bugünün kıymetini bil. Hiç bir şeyi erteleme.

T: "TAKINTILI" biri olmamaya özen göster. Hem psikolojik hem fizyolojik takıntılardan sakın kendini. Bu sadece seni yıpratır.

U: "UMURSAMA". Başkaları ne der diye doğruluğuna inanmadığın, istemediğin, seni üzen hiçbişeyin içinde olma.

Ü: "ÜZÜLME". Üzüntüyü abartma. Öncesinde de sonrasında da kendini hırpalama. Anında yaşa ve orada bırak. Aklında da kalbinde de taşıma. Yıpranırsın.

V: Vazgeçme ama "VAZGEÇMESİNİ DE BİL". Ne zaman vazgeçmen gerektiğini sen zaten biliyor olacaksın. Hırslarına yenilme. Duygularının seni yönetmesine izin verme.

Y: Her konuda "YENİLİKLERE" açık ol. Böylece hep zamanı yakalar gerisinde kalmazsın. Fakat seni sen yapan gelenekçi düşüncelerini göz ardı etme. Yenilerle eskileri harmalamayı, ya da hangisinin tercihin olacağını bil. Her yeniliğin ardından gidersen güvenilmez çabuk değişsen biri olarak algılanırsın.

Z: "ZAMANIN" kıymetini bil. Hayat fark ettirmeden su gibi akıp gidiyor. Herşey yerinde ve zamanında güzel. Anı hakkıyla yaşa.

SENİ ÇOK SEVİYORUM.....


Paylaş !

3 yorum:

  1. ne kadar güzel bir yazı..ne güzel bir fikir.. ben de yazmayı düşündüm şimdi..bakalım benden neler çıkacak:))

    YanıtlayınSil
  2. Mashallah!!ne tatli olmush oglunuz. Bebegime gaz sancisi giderici yazilari tararken internette buldum blogunuzi eski paylasiminizinokurken oglunuzun bebeklik resmine de baktim. Biyumus chooknyakisikli olmus

    YanıtlayınSil
  3. bayıldım bu yazınıza. facebookta el ayak hastalığı ile ilgili paylaşımınızda göz attım blog sayfanıza bayıldım :)

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...