0 21 Aylık Bebek Gelişimi


21. Ay bizim için önemli tarihler arasındaki yerini anne sütünü sonladırdığımız ay olarak aldı. Gökalp 1 yaşından sonra anne sütünü sadece uyku öncesi almaya başlamıştı. Ek gıdaya başladığım zaman hem yemek hem süt verme ikilemi arasında kalıp 1 yaşından sonra anne sütünü uyku öncesine çekmiştim. Dolayısıyla heran memeyle haşır neşir olmadığı için bırakmamız çok zor olmadı. Zaten gece sütünü 1 yaş öncesinde sonlandırmıştım. Uyuma ritüelimiz önce süt emme, meme de süt bittikten sonra omzuma yatıp ninniler eşliğinde uykuya dalma şeklindeydi. Süt bitiminde Gökalp memede kalmayı tercih etmez kendisi kuala gibi omzuma tırmanırdı. Fakat 21. ayda ilk defa meme tiryakiliği emareleri baş gösterdi. Süt bittiği halde beni emzik gibi kullanmaya başladığını ve omzuma almaya çalışsamda itiraz edip asebileştiğini gözlemledim. Aslında 2 yaşa kadar sürdürmek niyetinde olduğum emzirme sürecim, bu işin başımıza dert açacağı sinyallerini hisssetmemle bir kaç evvel 21. ayda son buldu. Hiç uzatmadan emzirmeyi bir kalemde kestim. Öğlen verip akşam vermeme ağlayınca verme unutturmaya çalışma uğraşlarına girmeme gerek kalmadı. Uyku öncesi emzirme aşamasını atlayıp direk omzumda uyutmaya geçtim. O da bu durumu yadırgamadı. Sütümde artık sonlara gelmiş olacak ki  hemen göğsümden çekildi. Sütü boşaltmak gibi bir sıkıntıda yaşamadım.

21. ayda Gökalp hayatında 2. defa yeni bir yıla girmiş oldu. Hoşgeldi 2012....Düşer Şatosu Anaokulundaki ilk okullu olma deneyimimizi artık annesiz, öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla birlikte 2 saatlik oyun grubu ile sürdürüyoruz.


Bunlarda İnternetten Derlediğim 21. Ay Gelişim Notları

Bu dönemde çocuklarınız kabus görmeye başlayabilir. Fakat gece terörü ve kabus birbirinden farklı durumlardır.


Gece teröründe çocuk uyanık gibi görünsede aslında derin uyku halinde olup olumlu olumsuz hiç bir yaklaşıma cevap vermez. Gece terörünü yaşarken çocuğa müdahale edilmemesi, uyandırılmaya çalışılmaması gerekir. Eğer çocuğun can güvenliği tehlikede değilse ya da kendine zarar verdiği bir durum söz konusu değilse sabırla çocuğun içinde bulunduğu halin geçmesi beklenmelidir. Eğer çocuğunuzu fiziksel olarak kavrayarak engellemeye çalışırsanız bu çocuğunuzun daha çok korkmasına yol açar. Onun yerine sakin bir şekilde yavaşça çocuğunuzu ürkütmeden ona yaklaşmanız gerekir.
Bu dönemde çocuklar çok karşı koyucu ve itirazcı olabilir. Çabuk sinirlenen ve kendini daha ziyade bağırarak ifade edebilen bir yapıya bürünmesi normaldir. Tüm bunlar 2 yaş sendromunun olağan belirtileridir. Hemen herşeyi kriz çıkartmak için bahene olarak kullabilirler. Herşeyi ben yapıcam dönemi başlamıştır. Artık sizin yardımınızı istemez.Yapma ya da hayır tarzı ikaz sözcükleri genellikle işe yaramayacağı gibi daha tetikleyici olabilir. Bunların yerine alternatif bir fikir sunabilirsiniz.
-"Hayır onu alamazsın" demek yerine,
-"Bak burada ne varmış bununla oynamak ister misin?" gibi.
Tırmanmak en sevdiği oyunlardan biridir. Kendini yüksekte görmekten hoşlanır. Bu eylem fiziksel gelişimine katkı sağladığı gibi enerji boşalımınada faydası vardır. Kendisine zarar vermeyeceği şekildeki bu tip davranışarına göz yumabilirsiniz.
Bu dönemde de onu sizin yaptığınız şeylere dahil edebilmek için basit görevler vermeye, sakla bul oyunlarına ve taklit yapmaya teşvik etmeye devam edebilirsiniz.
Artık küçük bilmişiniz isimlerini ifade edemese de organlarınının yerlerini sorduğunuzda söyleyebilir.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...