0 Balkabağı Çorbası (Çocuk Yemekleri)

Çocuğuna sebze yedirme gayretindeki kendim gibi annelere, çocuklarının yemekten keyif alacakları, yerken itiraz etmeyecekleri ya da tadını sevmediği sebzeyi başka bir biçimde nasıl sunabilecekleri gibi düşüncelerine biraz yardımcı olmak ve fikir vermek için açtım bu başlığı. Bu yazının sebzesi BALKABAĞI.Yıllarca kabak tatlısı olarak sofralarımızda yer alan balkabağı son yıllarda barındırdığı faydaları dolayısıyla çocuklarımız için farklı bir şekilde çorba olarakta hazırlanmaya başlandı. Açıkcası benim damak tadıma çokta hitap ettiğini söyleyemem. Fakat beğenerek tüketen pek çok aile olduğu da bir gerçek.

Tariften önce Balkabağının faydalarına bir göz atalım.

- Turuncu renkli bu sebze Mineral bakımından da oldukça zengindir.
- Demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve Magnezyum içermektedir.. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler.
-Bol miktarda lif içermektedir, içerdiği bitkisel lifler gıdalar ile alınan toksinleri, zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün, kandaki zararlı yağ oranının düşmesine yardım eder
-Bol lif içeren sebze ve meyvelerin düzenli tüketilmesinin kilo kontrolünde de önemi büyüktür. -Kabızlık ve Hemoroid sorunu olanlar için de mükemmel bir sebzedir.

-Balkabağı, bilinen en güçlü antioksidanların bir çoğunu bir arada içermektedir.
-Alzheimer'dan koruyucu etkileri ile birleşmesi bu sebzeyi bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de bir kurtarıcı haline getiriyor. 

-Hem göz, hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besindir.   
-İbni Sina bu mucizevi sebzeyi özellikle Kanser hastalarına önermiştir.
Balkabağının en önemli özelliği; çok yüksek miktarlarda beta karoten içermesidir. Karoten, ağzımızdan anüse kadar tüm bedenin ve dokunun kendini yenilemesi, onarması için gerekli bir vitamindir. Gelelim çorbamızın malzemelerine:
1 Dilim balkabağı
1 Küçük patates
1 Küçük soğan
1 Çay kaşığı tuz (mümkünse kaya tuzu)
Zeytinyağı, tereyağ
4 Bardak su
1 Bardak süt

Hazırlanışı;
Bütün malzemeleri çiğ olarak dilimleyip çorbayı pişireceğimiz tencerenin içine dahil ediyoruz. Orta ateşte kaynattıktan sonra kısık ateşte blenderden geçirip pişiriyoruz. Ocaktan almadan sütü ilave edip bir taşım kaynatıp pişirmeyi sonlandırıyoruz.Not: Aynı malzelerle suyu dahil etmeden balkabağını çorba değil, püre olarak hazırlayabilirsiniz.

Umarım çocuklarınız, itirazsız iştahla yiyecek kadar çok severler. Afiyet olsun.
 

  
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...