0 22 Aylık Bebek Gelişimi


Gökalp geçen sene ilk defa kar yağmasına şahit olmasına rağmen kardan ürkmüş basmak istememişti. O nedenle resmi olarak ilk defa 2012 senesinde ve 22. ayda karla tanıştı diyebilirim. Geçtiğimiz yıl kara adım atmayan küçük karlar prensi bu yıl kardan ayrılmak istemedi. Neymiş efem bazı şeyler için vakit varmış. Zamanı geldiğinde bizim evin oğlanı da meğer karda oynamayı sevecekmiş.

Yine geçtiğimiz yıl kar yağması durumunu yaşı ve algılamadaki yetersizliği nedeniyle fark edememiş amma 22 ayı itibarıyla yağan ilk karı seyretmelere doyamamıştı.


Oyun grubu olarak başladığımız okul yaşantımızda da artık keyifsiz ağlak dönemi geride bırakarak nihayet mutlu mesut devam etmekteydi.

Uykusuz gecelerden bitap düşmüş, gün içerisindeki enerjiye hali kalmamış, anne kardeş arkadaş yardımından yoksun bendenize Aysel ablamız destek olmaya devam ediyordu. Bu arada bay uykusuz gece 23:00 den sonra benimle yatmaya devam ediyor. (22 ay ve hala gece uykusuzluğu maalesef devam)

İlk defa o püskül, kıvrılmaktan öte yoluk görünümlü saç uçları berber makası görüyor ve Gökalp hayatında ucundan acık da olsa saçlarını kestirmiş oluyordu.(28.01.2012)


İlk defa hayali bir kahramanı canlı olarak gördü. Pepee. Çokta ilgili olmasa da rast geldiğimizde izlediği pepeeyi görmek için düştük yollara. Açıkçası babası ve ben vereceği tepki için çok heyecanlanıyorduk ve fakat bizim şaşırtan oğlan pepee kostümlü maskottan korktu.(Şu anda 4 yaşında hala kostümlü maskotlardan ve palyaçolardan hoşlanmıyoruz.) Neyse ki organizasyon bitince dekor pepeelerde hatıra fotoğrafımızı çektirebildik.

Bu ayda yarım yamalak konuşmakla birlikte her söylediğimizi anlayabildiğini fark ettim. Herkesin anlamadığı ama sadece benim anladığım ve bundan son derece keyif aldığım harika bir anlatım dili var. 22 ayda ağzımızdaki en dikkat çekici slogan haline gelmiş sözcükler: "Tamam mı? Tamam- Olur mu? Olur". Sanırım kafiyeli geldiği için ve sürekli olumlanma ihtiyacı duyduğu için bu sözcüklere takılıp kalmıştık.

Bu arada çiş ve kakayı biliyor fakat geldiğini henüz söylemiyoruz.Bunlarda internetten derlediğim 22. Ay Gelişim Notları.


Ayın belirgin özelliği huzursuzluk,hırçınlık ve öfkedir. Evlerimizin sinir küpleri bu aylarda her şeyi biliyor fakat nasıl yapılmasını bilmediği için öfkeleniyorlar. Yine bu aylarda sürekli olarak ilginin kendisinde olmasını isterler. Telefonda konuşmanıza bile tahammül edemezler." Bekle biraz- sabırlı ol- vs " gibi yönlendirmelerinizi anlayamaz çünkü zaman kavramları henüz gelişmemiştir.

Bu ayda yine büyük ölçüde taklit etme çabaları görülür. Bu oyununa, kavramları ve duyusal zekasını geliştirmek adına yaptıklarını anlatarak destek olabilirsiniz. Mesela " Şimdi telefonu eline aldın ve kulağına götürdün."gibi.

Küçük kaşif artık evde her yanı karıştırmaya hayatı tanımaya başlamıştır. Lütfen çocuklarınızı evinizin düzeninin bozulmaması adına korkutarak korumak istediklerinizden uzaklaştırmaya çalışmayın. Zarar görmesinden endişe ettiğiniz eşyaları kaldırarak etrafı çocuğunuzu kısıtlamanızı engelleyecek şekilde düzenlemeye özen gösterin. Bu keşif duygusunu kendi bedeni üzerinde de gerçekleştirmeye başlayacaktır. Bilhassa bezsiz günler başladığında genital bölgesine olan ilgisi de artabilir. Bu oldukça normal bir süreç. Tepki vererek dikkatini bu konu üzerine yoğunlaştırmak yerine başka şeylerle dikkatini dağıtabilirsiniz.

Yine bu ay kendinden büyük çocuklara olan ilgisi ve hayranlığı devam etmektedir. Kendisinin yapmak isteyip de başaramadıklarını onlarda görmek rol model almak adına akranlarıyla olmak yerine sürekli onların etrafında olmak isterler.

Bu aylarda bebeğinizi artık beşikten yatağa geçirebilirsiniz. Fakat bu oldukça büyük bir değişim olacağı için aynı dönem içinde rutini bozacak başka değişimlerin yaşanmamış olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Her çocuk aynı olmamakla birlikte,bu değişime uyum sağlamakta ilk başlarda zorlayıcı olabilir.

Bu aylarda kendi başına taklit oyunları yaparken siz de oyun alanına, fiziksel gelişimini el ve beyin koordinasyonun sağlayacak aynı zamanda motor becerisi kazandıracak oyun hamurunu ekleyebilirsiniz. Yine parmak boyalar ve boya kalemleri, boya fırçaları hem oyalayıcı ve eğlendirici hem de geliştirici olmaları yönünden artık kullanılmaya başlanabilir.

Çocuğunuz hazır olduğuna dair sinyaller veriyorsa bu ay tuvalet eğitimi için hazırlıklar yapmaya başlayabilirsiniz.

KISA- KISA :

-Merdiven çıkabilir.

- İlk kısa cümlelerini kurabilir

- Ellerini yıkayıp kurulayabilir.

- Zıplayabilir ve tümsek yerlerden atlamak ister.

- Etrafını daha dikkatli izler.

-Kendi kendine yemek yiyebilir.

- Büyük parçalı legolarla 7-8 parçalı kule yapabilir.

- Kitaplardaki resimler daha çok ilgisini çeker.

- Boya kalemleri ile resim yapabilir.

- Yüksek eşyalara tırmanmaktan hoşlanır.

-İsteklerini daha rahat ifade edebilir.

-Yardımla dişlerini fırçalayabilir.

- Gösterilen resimdeki tanıdık nesnelerin ya da kişilerin adını söyler.

- Tuvaleti geldiğinde haber verir.

- Kendi kendine giyinmek ister.

- Şarkılar söyler, dans eder.

- Evdeki elektronik eşyaları kullanmak ister.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...