0 23 Aylık Bebek Gelişimi


23. aya geldiğimizde Gökalp'te anneye bağlılık uç noktalara ulaştı. Geçtiğimiz aylarda salonda oyuncaklarıyla yalnız başına bırakıp mutfakta işlerimi rahatlıkla yapabiliyordum. Arada yanıma gelir- gider ev içinde dolaşır kendince oyalanabilirdi. Ama bu ay çok dikkat çekecek biçimde bana düşkünlüğü arttı. Ayrılık korkusu yaşamasını gerektirecek hiç bir durum yaşanmamasına rağmen asla yanımdan ayrılmaz oldu. Adeta ilk yıl olduğu gibi yeniden yapışık yaşamaya başladık. Mutfaktaysam mutfağa gelip yanımda oynuyor ya da illa salonda beni yanında istiyor kalktığım anda arıza çıkartıyordu.

Biraz rötarlı da olsa ilk defa kendi doğum günümü bu kadar coşku ve şükürle kutladım. İlk defa çok yürekten iyi ki doğmuşum da iyi ki yavrumun annesi olmuşum dedim. Yaşasın :)Bu ayda hayatımıza çığlıklar girdi. Yüksek ses fazlasıyla hoşuna gitti. Evde sürekli martı gibi bağıran bir deli oğlanla yaşar olduk.Ve benim küçük bülbülüm ilk defa 23. ayda şarkı söylemenin bilincine ve keyfine vardı. Müzik-müzikli oyuncaklar zaten her bebek gibi ilgisini daha çok çekmiştir ama ilk defa bu ayda müziğe kendince uyum sağlamaya şarkı söylemeye başladı.

Ve bebek arabasını saymazsak ki onu biz kullanıyorduk zaten, kendisinin kullandığı ilk binek aracına sahip oldu.3 tekerlekli bisiklet pedallarını çeviremese de taş devrindeki gibi ayaklarıyla itmek suretiyle en popüler oyuncağı oldu.Bunlarda İnternetten derlediğim 23 Ay Gelişim Notları


İlk bir yıla oranla bebeğinizin fiziksel gelişimi oldukça azaldı. Bununla beraber dilsel becerileri hızla gelişmekte. Kelime sayısının artması ve konuşmasına yardımcı olabilmek için kendisiyle yaptığınız konuşmalarda tek tek kelimeleri vurgulamak yerine yaptığınız eylemi ayrıntılarıyla anlatma yolunu tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. "Şimdi bardağına su koyuyorum" gibi. Her geçen gün kelime birikimi artmakta ve en çok kullandığı kelime telaffuzları da düzelmektedir.Müziğe karşı daha duyarlı olmakla beraber kendince şarkı söyleme hevesi içinde olabilir.


Artık hareketlerinde vücudunu daha kontrollü kullanmaya başlamıştır. Düşmeler azalmış denge güçlenmiştir.

Fiziksel gelişimini desteklemek ve kaslarının kuvvetlenmesine yardımcı olabilmek adına evde yaptığınız işlere çocuğunuzu da dahil edebilirsiniz. Bilhassa mutfakta yapılanlar ilgisini fazlasıyla çektiği için birlikte kurabiye- kek vs yapabilir bu süreçte hem duygusal bağınız pekişir hem yeni bir oyun alanı açmış olur böylece enerjisini boşaltmasını sağlar, hem de motor gelişimi ve kaslarını kullanma becerisini kuvvetlendirmiş olursunuz. Çamaşır yıkama-asma-toplamada başka bir alternatif olabilir.


Çocuğunuzda ayrılık kaygısı hala devam ediyor olabilir. Annenin gittiğinde geri döneceği ya da yok olmayacağı bilinci henüz çocuğunuzun beynine yerleşmemiştir. Bu duygudan kurtulmasına yardımcı olmak adına saklambaç oynamayı deneyebilirsiniz. Kısa süreli ortadan kaybolmalarınız ve yalnız kalması bu duygudan güvenli bir şekilde kurtulmasına yardımcı olabilir.

Bu ayda kendisinde bir takım haylazlıklar gözlemleyebilirsiniz. "kaşıkla cama vurma" - kumandayı saklama- elindeki ekmeği kar yapma vs "gibi.23 aylık bebek etrafında ilgisini çeken her şeyin sahibi gibi hareket eder; ve bu dönemde paylaşma duygusundan çok uzaktır. Bu süreç bir yıl kadar bu şekilde devam edecek fakat her şeyi öğrendiği gibi sizlerinde örnek çabalarıyla paylaşmayı da öğrenebilecektir.

Bu aydaki çocuğunuza artık günlük rutinini anlatarak kabullenme sağlayabilirsiniz. Mesela dışarı çıkarken gün içinde yaşayacaklarınızı, nereye gideceğinizi, nasıl davranması gerektiği gibi durumları her seferinde anlatarak bilinç oluşturabilirsiniz.

Bu yaştaki çocuk, henüz neden her istediğini yapamayacağını anlamamaktadır. Çocuğunuz, artık bağımsız olmak, kendi kararlarını vermek istemektedir. Ancak sorun çözmeyi bilmemekte, hayal kırıklığı veya kısıtlamalarla başedememektedir. Yapmak istediğine engel olduğunuzda ağlayıp bağırarak, kafasını vurarak, kendini yerlere atarak, nefesini tutup katılarak bir öfke nöbeti geçirebilir. Ne kadar can sıkıcı olsa da, bu büyümenin normal bir aşamasıdır. Çocuk özellikle aç, yorgun veya hasta olduğunda öfke nöbetine daha yatkındır.Sakin olun, ona kızmayın.Sevgiyle fakat kararlı yaklaşın.Ondan beklentinizi dile getirin, uyması gereken kurallar hakkında tutarlı olun.Eğer, çocuk güvendeyse, yaptığını görmezden gelin, ilgilenmeyin. Eğer kendine veya başkasına zarar verecek durumdaysa, onu başka bir odaya götürün, sakinleşmesini bekleyin.

KISA KISA

-Küçük toplara çok rahat vurabilir.
-Kelimeleri birleştirerek kısa cümleler kurar.
-Kelimelerde ekler kullanabilir.
-Vücudun bölümlerini tanır ve gösterebilir.
-Resimlerde gördüklerini söyleyebilir.
-Söylenenleri anlar ve uygular.
-Giysisinin bir parçasını giyebilir.
-Söylenen şarkılara eşlik eder.
-İzlediği dansları yapmaya çalışır.
-Tuvaleti geldiğinde haber verir.
-Mutfakta kullanılan eşyalara ilgi duyar.
-Diğer çocuklarla oyunlar oynar.
-Kapıları açıp kapatabilir.
-Yardımla dişlerini fırçalayabilir.
-Oyuncak bebeğini besler ve giydirir.
-Değişik yiyeceklere ilgi gösterir.
-Şekilleri tanır ve yerlerine yerleştirebilir.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...