0 25 Aylık Bebek Gelişimi


2 yaşla birlikte gözlemlenebilir değişimler eskisinden daha da azaldı. Aslında 18 ayla birlikte değişim hızı düştü demek belki daha doğru olur. Büyümesi artık kendini tekrar eden, değişimden daha ziyade gelişen bir seyir halinde. Belki de bu gelişime dair körlüğüm son aylardaki hırçınlığı dolayısıyla değişen bir şey fark edemememden de kaynaklanıyor olabilir. Lakin değişen tek şeyin artık bu küçük agresif adamın tavan yapan ani patlamaları olmasını ve sakin yumuşacık bir çocuk olmasını hayal etmekteyim.Sürekli ağlayarak reddetme ve ben yaparımlarında ısrar etmekte devam ederken bir de bu ay ısırmalar ve vurmalar peydah oldu.
(Değişken ruhlu erken ergen bir Gökalp)

Öyle ki sanırsınız iki yaşında değil yılların yükünü artık kaldıramıyor ve nasıl patlayacağını bilemiyor. Ben çocukların vurma ve ısırma huylarından önemsememe tavrı ile vazgeçeceğini düşünmüyorum. Bana tepki vermemek bir nevi davranışı pekiştirmek gibi geliyor. Pek tabi çocuk kendini yere atıp tepiniyorsa önemsememe, görmezden gelme öncelikli tavrım olur fakat vuruyorsa ya da ısırıyorsa ve siz buna tepki vermezseniz bu normal bir davranış olmaz. Biri bana vurduğunda nasıl tepki veriyorsam, çocuğum bunu yaptığında da aynı tepkiyi veririm. Sinirlenip, kaşlarımı çatıp sesimi yükseltirim. "Ne bana ne de başkasına vuramazsın. Benim canımı yaktın ve sana çok kızdım" derim. Arkamı dönüp giderim. Peşimden gelirse "Sana çok çok kızdım. Şu anda seninle konuşmak istemiyorum. Sakinleşince gelip konuşurum" derim. 1 dakika sonra da yanına gidip sarılırım "Canımı yaktın, sana kızdım ama kızgınlığım geçti. Bir daha yapmazsın değil mi?" derim ve yapmayacağına dair söz alırım. He bir daha yapmaz mı? Tabii ki yapar. Bu yazıyı Gökalp 4 yaşındayken yazıyorum. İlk zamanlar sonuç vermiyor gibi görünse de inanın sendrom şiddetinin azalmaya başladığı dönemde etkili olduğunu göreceksiniz.Bu ayda herkesten farklı olarak bize özel bir değişim de sadece yüz üstü yatan aslı hacı yatmaz oğlumuzun artık yan yatmayı da repertuarına dahil etmesiydi.


Bunlarda internetten derlediğim 25 Aylık gelişim notları.:

Dikkat süresi uzamıştır ve konsantrasyonu artmıştır. Oyuncaklarıyla daha uzun süre ilgilenebilir.
2 yaş çocuğu kategorize edebilir. Eşyaları düzene koyabilir. Kedilerini ve toplarını ayırabilir. Fakat “güzel” ve “ağır” gibi soyut kavramlar için bunu yapamaz. Hafızası hızla gelişir ama soyut kavramları anlayamaz. Cinsiyet farkını anlamaya başlar. Ve bu anlamda taklit etmeye başlar.

Niye? sorularını çok sorar. Çocuğunuzun hafızasının gelişmekte olduğunu ve kavramları daha yeni yeni anlamaya başladığını unutmayın

Enerjisi çok fazladır ve onun için en iyisi dışarıda koşup oynamaktır. Hareket etmek onun becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.


Yap-bozları düzenlemek ve elle hareket ettirmek onun motor becerilerini iyileştirmek, el-göz koordinasyonunu geliştirmek için çok uygundur.


25 aylık bir çocuk mesleklerin anlatıldığı bir kitaba bayılacaktır. Kalın yaprakları olan ve bir mesleği anlatan kitapla saatlerini geçirebilir. Bu tür kitaplarda ses unsuru da eklenmiştir. Örneğin bir itfaiyeciyi anlatan sayfada siren sesi olabilir. Fark ettiniz mi çocuğunuz kırmızıyı daha çok tercih ediyor. Bu dönemde çocuk, hayal gücüne dayanan oyunlardan hoşlanır. Oyuncaklarıyla konuşur, onlara kızıp bağırabilir.Evcilik, bakkalcılık, postacılık ve doktorculuk oyunlarında çeşitli kıyafetlere girip, canlandırmayı sever.

Baklagiller(fasulye, nohut, mercimek, bezelye), tahıllar (buğday, yulaf, çavdar), meyveler ve sebzeler onun masasına bolca gelmelidir. Ne yiyeceğinden siz sorumlusunuz ; ama bırakın ne kadar yiyeceğine o karar versin.


Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...