0 26 Aylık Bebek Gelişimi


Daha öncesinde saçlarının uçlarından biraz kestirerek yaşadığımız ilk traş tecrübemizi,yazın geliyor oluşu ve saçlarının aşırı terlemesi nedeni ile gerçek bir traş yaptırmamızla arıyor olmuştum. İlk traşı mumla arıyordum çünkü Gökalp bambaşka bir çocuk olmuştu. Saç deyip geçmeyin; kısa saç, tipini o kadar değiştirmişti ki bu kadar kısa kestirdiğim için çok pişman olmuştum. Abartısız 1 hafta hiç alışamadım. Yeni saçıyla sanki, 2 yaşına giren bebeklerin artık çocuk olduğu gerçeği gibi bebeğim gitmiş yeni bir çocuk gelmişti bizim eve.Hırçınlıklarımız hız kesmeden hatta artarak devam etti. Güne kargalarla başladığımızı hesaba katarsak kaç kriz atlattığımızı ancak siz anneler bilebilirsiniz.
İlk defa 39 dereceleri görecek kadar çok ateşlendik. 

Kreşe uyum sürecini tamamlamıştık ve fakat bahar aylarının sonrasında yaza geçiş yapıyor olduğumuz bu dönemde artık geç saatlere kadar havanın aydınlık ve sıcak oluşu ile parkta geçirdiğimiz süre arttı. Enerji dolu bünyesi için okuldan çok parkta olmanın daha iyi olacağını düşünerek kreşe yaz sonuna kadar ara verdik. Oturduğumuz site hem güvenlik hem park alanı hem de çocuk sayısının fazlalığı dolayısıyla kreşten çok daha eğlenceliydi. Dopdolu ve eğlenceli bir yaz bizi bekliyor gibiydi.

Bir çocuğun yapabileceği tüm aktiviteleri yaşayabildi. Çünkü parkımızda her çocuk diğer çocuğa ait farklı oyuncakla oynama şansına sahipti. Dolayısıyla akülü araba, motor, kay kay,çeşit çeşit bisiklet, toplar ve benzer ya da değişik oyuncaklar sayesinde tüm çocukların hem oynama hem de oyuncak duygusu tatmin oluyordu.


Bu ayın en güzel günü anneler günüydü. Doyasıya yaşadığım iyi ki anne olmuşum dediğim yılların başında bu kadar coşkuyla bu günü yaşamak müthiş tatmin edici bir histi.

Anneler gününe dair hislerimi kaleme aldığım yazılarımı okuyabilirsiniz.


Bunlarda İnternetten derlediğim 26. Aylık gelişim notları:

Bebeğiniz artık daha az uykuya ihtiyaç duyar. Gündüz uykusunu bırakması da mümkündür. Çoğu çocuk aynı zamanda öğleden sonra erken saatlerde gündüz uykusuna dalar, bazıları ise gündüz uykusunu tamamen bırakır. İkiyaş için tam olarak doğru bir uyku saati yoktur. 2 ile 3 yaş arasında çocukların gecede 9 ile 13 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğinizin kendisine yetecek kadar uyumasına çocuğunuzun dinlenebilmiş ve zinde olabilmesi için ne kadar ihtiyacı varsa o kadar uyumasına müsaade edin.Bu ay karşılaşacağınız standart çocuk davranışı: burun karıştırmadır. (iğrenç ama normal) En sinir bozucu davranışları ise sürekli birşeyler istemeleridir. Bunun çözümü olarak istediği herşeyi ona vermek gibi Bir şey yapmayın, bu sorunu çözmez. Ona herşeyi vererek mutlu edemezsiniz, onunla kaliteli bir zaman geçirmeniz ve sarılmanız ona herşeyin yolunda olduğunu göstermeye yetecektir.


26 Aylık bebek aynı zamanda “Neden?” sorusunu da sık sık soracaktır. Genellikle pek çok konuda açıklama istemesi oldukça olağandır. Bu nedenle pek çok anne baba cevap vermekten sıkılabilir. Bu çok yanlıştır. Çocuğu tatmin edecek cevaplar vermek gerekmektedir.


Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...