0 28 Aylık Bebek Gelişimi


Yaz mevsimi ve havuzu her gün kullanıyor olmanın avantajı ile Gökalp 28. ay itibarı ile bir su kuşu olup çıkmıştı. Artık simitle olan münasebetimizi sona erdiriyor ve suyu daha iyi hissetmemizi sağlayan ve rahat hareket etme imkanı veren kollukları kullanmaya başlıyorduk. Ayrıca benim de havuzun içine girip yakın markaj takibimde bu ay itibarıyla sona erdi. Artık havuzun kenarında oturup, hayatımın en güzel gösterilerini izlemenin zevkini çıkartabiliyordum.


Evet benim ona havuzdaki yakın markajım bitmişti ama onun bana olan yapışma hali 28. ayda yine hissedilir derece de artmıştı. (Ben bu aylık gelişim notlarımızı 4 yaş itibarıyla dinlenmiş salim kafa ölçüp tartarak yazdığım için görüyorum ki her bağımsızlaşma aşamasında bana daha çok bağlanmış. Sanırım bir şeyleri artık tek başına yapabilmenin keyfinin yanında, ayrıldığımızı da aslında farkında olmadan içten içe idrak etmek, onu benden ayrılma korkusuna itiyor ve içgüdüsel olarak bana yapışıyormuş. Siz de bir gözlemleyin, çocuklarınızın sizlere en düşkün olduğu dönemler aslında kendi başlarına bir şeyler yapabildiği zamanlar olduğunu göreceksiniz.)


Bu ay 3. kez babalar gününü kutladık. Babasıyla bir örnek olacakları bir tişört alarak bu özel günde ikisi için güzel olacağını düşündüğüm bir hediye hazırladım.

İlk defa bu ay nezle olduğunda malum üst solunum yolları için olan şurubu kullandık ve hasta olduğu için ilk kez doktora gitmeden kendimiz tedavi etmiş olduk.

Fakat ilerleyen haftalarda düşüremediğimiz yüksek ateşi nedeniyle acile gitmek ve ilk kez serum verdirmek zorunda kaldık.


28 ayda hayatımıza zaman kavramları girdi. Doğru olarak ifade edemese de cümlelerinin içinde " 
 "yarın,sonra" gibi kavramları kullanmaya başladı.

Yine bu ay nesneler ya da objeler arası benzetmeler yapmaya başladı. Mesela arabayı kaplumbağaya ya da televizyonda gördüğü bir kız çocuğunu kendisinin top abla olarak sıfatlandırdığı ablasına benzetmesi gibi.

Yanında konuşulmuş ama aslında kendisinin şahit olmadığı bir olayı duyduğu gibi birebir anlatmak gibi bir mağrifeti vardı fakat, henüz o da her zaman doğru sıralamayla olmasa da, ancak 10'a kadar sayabiliyordu.

Bilhassa akşamları odasında tek başına uyumamak için hala direniyordu. Kendi yatağında yatma işini hallettik ama kendi başına uyuma işinde, uyku eğitiminden 4 ay geçmesine rağmen tam anlamıyla başarı sağlayamadık. Yattığı yerden milyon kere sesleniyor. "Anneee ters güzelt (yastığın tersini çevir)- "Annee güneş oldu ters güzelt (sıcak oldu yastığı ters çevir) "Anneee su, en son artık gerçek niyet ortaya çıkıyor. Anneee pış yap. Neyse ki uykuya dalma süresi cinnet getirmeden 30 dk altına düştü.


Bu ayda en beter değişiklik gördüğü her şeyi istemeye başlaması oldu. Oyuncakçıda oyuncak, gördüğü bir yemek, ve hatta giysiyi bile ister oldu.

Bunlarda İnternetten derlediğim 28. Ay gelişim notları:

Bebeğiniz bu ayarlarda; vücudunun parçalarını sayabilir. Renkleri öğrenmeye başlar. Hayali bir arkadaşı olabilir ve bu normal bir durumdur. Çoğu çocuk ve bilhassa yakın akrabası olmayanlar sanal oyun arkadaşı yaratırlar. Çoğu sanal arkadaşlar iki buçuk üç yaşlarında ortaya çıkar. Endişelenmeyin bu çocuğunuzun bilincinin ve değer sisteminin bir gelişimidir. Onlar zaman zaman teselli mercii, bazen de suçu üstlenen kişi olurlar. Çoğu sanal arkadaş, çocuk altı yaşına basmadan ortadan kalkar.

2 yaş çocuğunda gerçek ve hayal arasındaki fark bulanıktır. Bardağı kırmadığını söyler, çünkü aslında onu kırmamış olmak ister. Bunu yalan olarak düşünmez.


Bu yaşta çocuğunuz bir arkadaşını ismi ile tanıyabilir. 

Bencilce davranabilir. Bu onun huyu sayılmaz, 2 ve 3 yaş çocukları genel olarak ben merkezci tutumlar sergiler. Oyun grubu gibi aktivitelere katılın. Böylece sosyalleşmeyi öğrenir. Kısa zamanda arkadaş edinir.

28 aylık çocuğun hayatında televizyonun yeri olabilir. Televizyon izleme zamanlarını düşük tutmaya gayret etsek de bu yaşlarda televizyon çocuğun beyin faaliyetlerini maalesef ele geçirmeye başlar. Markette yürürken kırmızı renkli bir içeceği ısrarla istediğini veya parlak mavi renkli cipsi istediğini görüyorsunuz değil mi? Oysa siz ona bunları hiç almamıştınız. Reklam dünyası ‘’çocuklara oynamayı’’ sever! Çocuğunuz, satın alma kararlarında etkindir ve ona karşı koymak ne de olsa güçtür diye düşünürler. Reklamcıları suçlamak doğru değil; bu da onların işi sonuçta. Sizin işinizse yararlıyla zararlıyı belirlemek ve çocuğunuzun sağlıklı gelişimine yardımcı olmak. 

28 aylık bebek her şeyin nedenini sorarak sizi yorabilir. Sabırlı olmak gerekir. 2 yaşını geçen bir bebekli ev dağınık olmaya biraz mahkumdur. Her şeyi yerli yerinde görmek istiyorum gibi düşünce kalıplarına sıkışmayın. Çocuğunuzun sürekli deneyler yapmak için laboratuara gitmesine gerek yok. Eviniz onun laboratuarıdır. Denedikçe yeni şeyler öğrenecek, hatta aynı deneyi defalarca tekrar edecektir.’’Oyuncak araba yerde çok iyi gidiyor, acaba televizyonun üzerinde de aynı hızda gider mi?’’ diye düşünmektedir. Tehlikeli olmadığı sürece onun deneylerini kısıtlamayın. 

Bebeğinizin sevgiye karşı koymasından korkmayın. Emin olun ki sizi hala seviyor ama öpmelerinizi geri çeviriyorsa bunun nedeni bağımsızlığını ve özgürlüğünü açıklama yöntemidir.

Tipik bebek davranışı: spontane soyunma, tapılası evet ama her zaman uygun değil. Striptiz yapmasının çeşitli nedenleri var; yeni elbise giyme yöntemleri deneme ve sizden ve etrafında onu izleyenlerden gerçek bir tepki almak için bunu yapmaktadır. Çıplak poposuna göz yumun ama kibarca ona bu hareketi her yerde yapmanın doğru olmadığını anlatın.


Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...