0 34 Aylık Bebek Gelişimi

34. ayında Gökalp aylardır yazdığım dayanılmaz, her ay biraz daha artan hırçınlığını frenledi. Artık daha makul, katlanılabilir düzeyde agresifti. Çok enteresan bir biçimde internetten derlediğim aylık gelişim notlarında da bu ay çocukların daha uysallaşacağı yazıyordu.Kesinlikle geçmiş aylara göre daha sakin ve uyumlu bir çocuk olmuştu.

Bu ayın hayatımızdaki miladı Gökalp'in artık öğlen uykularına veda etmesiydi. Okula 3 yarım gün gidiyor. Bilhassa okul dönüşlerinde ki yüksek enerjisi ile uykuya yatmak istememesi yüzünden her ikimizde son derece yıpranıyorduk. Öğlen uyutup gelişimine katkı sağlayacağım derken, uyutmak için hem istemediği bir şeye zorlayıp hem de ağlatarak her ikimizinde psikolojisini yıpratmaktan başka bir şey yapmıyordum. Bu aylardaki çocukların, artık öğlen uykusuna yatmasının gerekli olmadığını okuduğumda bu inattan vazgeçtim. İyi ki de öyle yapmışım. Gündüz uykusunu kaldırınca gece uykusuna daha çabuk ve itirazsız dalmaya başladı. Yatarken pış isteğini kırmak için kararlılığım sonuç vermeye başladı. Pış yapın yerini en azında yanım ol demek olan "amin yap"(oda içinde ileri geri yürürken tesbih çekmem) aldı. Gece kendini kaybetmiş bir biçimde saldırgan ağlamalarına neden olan gece terörü sona erdi.Fakat gece korkulu rüya görme, ya da daha evvel gördüğü rüyaları, uykusu hafifleyince tekrar görmekten korkarak uyanma bu ayda da devam etti.

         (Her sene olduğu gibi yılın ilk günü dede balığın doğum gününü kutladık)
Bu ay tüm dişlerimizi tamamladık. Diş çıkartma sürecini bitirdik.
Anne bağımlılığının azalmaması ve bana olan düşkünlüğü nedeniyle baba ile daha az vakit geçirmeyi tercih etmesinden dolayı okul pedegogumuzun yönlendirmesi ile artık banyolarını babası ile yapmaya başladı. Bu duruma itirazsız uyum sağladı. Hem bana nefes alacak bir alan doğdu. Hem baba oğul birlikte eğlenceli bir süreç yaşamaya başladılar.
Ve 34. ayda Gökalp kara olan soğukluğunu kırıyor ve her çocuk gibi kar aşığı oluyordu.

Ve bana yıllarrr yıllarrr gibi gelen 3 senenin sonunda nihayet ben de insani vasıflarımı kullanmaya başladım. İlk defa bu ayda tekrar kendimle ilgilenmeye, spor yapmaya, kitap okumaya, ve internetten dönemin en popüler film ve dizilerini izleyemeye başladım. Ve böylece ilk defa merhaba hem kendim olduğum hem de anne olabildiğim hayat diyebildim.

Bunlarda İnternetten derlediğim 34 aylık gelişim notları:

Bebeğiniz bu ayda; daha uyumlu bir çocuk olur. İnatçılığı azalır. Yaşıtlarıyla bir arada olmaktan hoşlanır. Oyun kurar.

Ne, nerede ve kim gibi sorular sorar. Kendi başına giysilerini çıkarır ve giymeye başlar. Düğme ilikleyebilir. Bazı çocularda bu gelişim evreleri 3-4 yaş arasına da kayabilir, endişelenmeyin. İki aşamalı komutları yerine getirebilir. 

Herhangi bir durum için ebeveynlerinden birini tercih edebilir. “Kitabımı baba okusun, beni anne yıkasın” gibi talepleri olabilir.

İki ve üç yaş arası çocuklar gecede 11 saat ve gündüz öğleden sonra bir buçuk-iki saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Genellikle akşam 7.00-9.00 arası yatar ve sabah 6.30-8.00 arası kalkarlar. Bazı çocuklar gündüz uykusunu sevmeyebilir, böyle bir durumda zorlamayın.Bu günlerde belki de çocuğunuzun yatma zamanı endişeleri olduğunu fark edeceksiniz.Karanlıktan korkma, yatağın altında canavar çocuklarda sık rastlanan endişelerdir, dolayısı ile aşırı endişelenmeyin. Korkular çocuğunuzun gelişiminin normal parçalarıdır. Eğer kabus görürse, hemen ona gidin ve onu sakinleştirirken gördüğü kötü rüya hakkında konuşun, eğer kötü rüyalar devam ediyorsa günlük hayatında bunun kaynağını bulmaya çalışın. 

Çocuğunuza yaptıklarının nedenlerini tam olarak anlatmaya çalışın. Bu şekilde onun doğal neden-sonuç mekanizmasını güçlendirebilirsiniz.Çocuğun bazı şeyleri yapılması gerektiği için yapmaya çalışması en doğal olanıdır. Dişini fırçalaması sağlıklı dişlere sahip olmak için önemlidir, yıldız çıkartma almak için değil.

5 – 6 yaşına kadar çocukların geceleri alt ıslatma sorunu yaşayabildikleri görülmektedir. Özellikle ırsi nedenlerle alt ıslatma sık görülmektedir.

Çocuğunuz dil gelişimi de daha iyi durumdadır. Daha akıcı konuşmaya çalışır. Kelime hazinesi artmaktadır. Kendine kendine resim yapmaktan, boyamaktan, resimli kitapları karıştırmaktan zevk alır. Kendi kendine şarkılar söyler. Kendine has oyunlar geliştirmeye çalışır.


Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...