0 36 Aylık Bebek Gelişimi3. doğum günü nedeniyle içimden gelenleri yazdığım " Gökalp 3 Yaşında" yazımı okuyabilirsiniz.
Ayrıca doğum günü için hazırlık yapan anneler destek için Doğum Günü Partisine Hazırlık Fikirleri yazımı okuyabilirsiniz.

İnternetten derlediğim 36 aylık bebek gelişim notlarında çocukların bu aylarda 4 kelimeli cümleler kurabileceği, kelime kapasitelerinin bilmem kaç tane olacağı gibi bilgilendirmeler var. Fakat bizim evdeki 36 aylık bebek bildiğin koca adam gibi çatır çatır konuşabiliyordu. Hatta konuşmayı da aşmış, kafa tutmalara bile başlamıştı. Sanırım bu gelişim notlarının güncellenmesi gerekiyor.Bunların folik asit öncesi bebeleri ele alan değerlendirmeler olduğunu düşünüyorum; çünkü sadece kendi çocuğumda değil akranlarında da aynı dil gelişimini gözlemleyebiliyordum.
Bu girizgahtan sonra siz bakınız başımıza gelen şu dil becerisine. Bizim evin gevezesi nereden duymuşsa duymuş (evimizde küfürlü konuşma olmaz, tabi burası cami ya da Allah'ın kutsal evlerinden biri değil)" s**tir git" küfrünü diline pelesenk yapmıştı. Yani olur da ilk küfür bu kadar sinkaflı mı olur? Tabi biz anne baba olarak şoklar içerisinde bu küfrü unutturucaz derken daha çok belleğine yerleşmesine sebebiyet verdik. Cahillik işte! Her duyduğumuzda hiddetle bir daha söylememesi gerektiğini vurguladıkça farkında olmadan bu küfüre verdiğimiz tepki nedeniyle daha dikkat kesilmesine sebep olduk. Hatta artık yanımızda söylememeye gayret ediyor fakat yatağında yalnız uyuduğu için mırıl mırıl kendi kendine bu küfrü tekrar ediyordu. Artık o nasıl bir duyguysa, ve söyleyerek kendini nasıl tatmin ediyorsa gizli saklı içindekini dışa vurmaya çalışıyordu. Neyse ki biz koca cahillerin aklı başına geldi. Duymamayı, görmemeyi ve tepki vermeyip, ilgilenmemeyi başarınca bu kabus dolu sözler hayatımızdan epey sonra çıkıp gitti.

Bu 36 aylık bebek o kadar büyümüştü ki artık sabahları servise birlikte bindiği arkadaşlarıyla yer kavgası bile yapar olmuştu. Cam kenarı seçimi daha 36 ayda başlıyormuş hanımlar bu da tarihe not düşülebilir. Sahi ne zaman bu kadar büyüdü bu çocuk? Yer kavgası ne demek bu yaşta? Daha uyku-çiş sorunu tam olarak aşılamadı. Bir yanı çocuk bir yanı koca insan. Zaten bütün bocalamaları ve burnumuzdan getirmeleri de hep bu arada kalmışlıkları yüzünden. Ama bunu her zaman bu bilinçle idrak etmek ne mümkün. Öyle değil midir? "Bilmekle yaşamak bambaşkadır.
Okul hayatıyla birlikte Gökalp hafta içi ve hafta sonu kavramlarını edinmeye başladı. Artık hafta sonunun tatil olduğunu biliyordu.
Parkta yürümeyi bırakın tazı gibi saatlerce oradan oraya koşan bu büyümüşte küçülmüş bebek, iş yolda yürümeye gelince 5 dk bile sürmeden "yoruldum,bacaklarım ağrıdı diye ağlamaya başlayıp,kucak diye tutturuyordu. Uzun bir müddet 4 yaşa kadar da kucak isteği bitmedi.
Okulda kendi başına yemek yemeye başlamasından gayret alarak ona da mutfak masamızda bizimle birlikte yemesi için sandalye aldık. Bir kaç gün masada birlikte yemek için servis açtık. Fakat evde yemek onun için oyundan öteye gidemedi. Biz yemeğimizi yedikten sonra bile tabağından sadece bir kaç kaşık almış olması bu süreçte benimde tahammülsüzlüğümle sona erdi. Ne de olsa okulda kendi yiyor. Yemek yemeyi öğrendi savunması ile hala evdeki yemeklerimi ben yediyorum.

Okulda yapılan doğum günü kutlamaları nedeniyle aylardır kendisine sıranın ne zaman geleceğini sorup duruyordu. Nihayet bu ayda kutlamalar için hazırlıklara başladık. Bu seneki doğum gününde çok bilinçliydi. Parti konseptini kendisi belirledi. En sevdiği çizgi film kahramanı Mcqueen temalı bir doğum günü hazırladık. 
Bu ay en sevdiğim ve hayran olduğum bir yönünü keşfettik. Umarım ve dilerim hiç değişmez. Gökalp kararlarında çok netti. Beğendiği her ne olursa olsun, aynısının farklı alternatifleri bile olsa vazgeçmiyor, onda ısrar ediyordu. Zaman zaman kararsızlığımdan nefret eden benim, oğlumun bu net duruşuna hayran olmamam elimde değildi. Nihayetinde o bir çocuk ve aklının bir diğerine kayması mümkün olan rengarenk bir dünyası var. Ama o renkli dünyada bile kafası karışmıyor bu ne güzel bir duruş.
Ve bu ay ekleyeceğim son notum, okulda yaptığımız mcqueen temalı doğum günü ile 3 yaşa merhaba dedik. Hoşgeldin 3 yaş.


Bunlarda İnternetten derlediğim 36 aylık gelişim notları

Arkadaş edinmek ve sürdürmek için olumlu ilişkiler ve işbirliği yapmak gereklidir. Arkadaşlıklarda çatışmalar kaçınılmazdır. Bu çatışmaların doğru şekilde çözülmesi önemlidir. Anne-babalar da bu konuda yardımcı olabilirler. Çocukların duygularını ifade etmelerine, diğerlerinin düşüncelerini dinlemelerine, sorunu bulmalarına ve birlikte çözüm bulmalarına fırsat verilmelidir.

Çocuğun paylaşmayı öğrenmesine destek olun. Örneğin, herkesin kendi sahip oldukları eşyaları olduğunu öğretin. Örneğin, “O kitap arkadaşının bu kalem senin” gibi. Kullanmak istediğinde izin alması gerektiğini öğretin. Siz de onun eşyasını kullanırken izin isteyin. Paylaşma konusunda örnek olun. Örneğin, çocuğunuz kaleminizi istediğinde verin, yaptığınız davranışın ne olduğunu çocuğa fark ettirin.Paylaşmakta zorlandığını hissettiğinizde paylaşmanın zor olduğunu fark ettiğinizi gösterin. Ödünç verme ve ödünç almayı öğretin. Paylaşma davranışı gördüğünüzde takdir edin.

Makas kullanabileceği faaliyetler yapın. Renkli elişi kağıtlarını istediği şekilde kesmesini ve resim kağıdına yapıştırmasını isteyin. Sonra ne yaptığıyla ilgili konuşa
bilirsiniz.
Zaman zaman çok sevme ile vurma birbirine karışabilir. Duyguyu o an kontrol edemiyor olabilir, bunları zamanla kazanacaktır.

Yaşını ve cinsiyetini bilir, kendisini rahatlıkla ifade edebilir.
Aynı basamağa 2 ayağıyla basmadan ve durmadan merdivenleri çıkabilir. 
Üç tekerlekli bisiklet kullanabilir, kısa süreli tek ayak üzerinde durabilir.
36 aylık bebek gündüz uykusu uyumak istemediğinde onu zorlamak yanlış bir davranış olacaktır. Genellikle bu dönemde çocuğun kendi kendine uyku durumuna geçmesi istenmektedir. Size ihtiyaç duymadan uyumasını sağlamak böylelikle mümkün hale gelecektir.
36 ay bebeğin dil becerilerinin son derece geliştiği bir aydır. Dolayısıyla çocuk pek çok cümleyi rahatlıkla kurabilecektir. Oynarken kendi kendine sürekli konuşur.

Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...